Projev Haralda V. z 01.09.2016

17. září 2016 v 17:03 |  Kongeriket Norge
Paní předsedkyně Vlády,
Pane místopředsedo Stortingu,
Pane předsedo Nejvyššího soudu,
Drazí přítomní!
Poté, co jsme během mnoha let procestovali skoro celou zemi, je mi velkým potěšením, že mohu hostit představitele z celého Norska.
Srdečně vítejte u nás!
Vy, kteří jste se zde shromáždili, představujete celou šíři toho, čím dnešní Norsko je.
A co je vlastně Norsko?
Norsko jsou vysoké hory a hluboké fjordy. Norsko jsou pláně a skalnatá pobřeží, ostrovy a souostroví, úrodné pastviny a zvlněná vřesoviště.
Moře omílá norské břehy ze severu, západu a jihu.
Norsko je půlnoční slunce a polární noc. Norsko je kruté i mírné zimy, je teplá i studená léta.
Norsko je podlouhlou zemí s řídkým osídlením.
Norsko jsou však především lidé.
Norové jsou lidé z oblastí severonorských, středonorských, jihonorských - a lidé ze všech dalších regionů. Norové jsou také přistěhovalci z Afganistánu, Pákistánu, Polska, Švédska, Somálska a Sýrie. Moji prarodiče se před 110 lety přistěhovali z Dánska a Anglie.
Není vždy jednoduché říci, odkud pocházíme a jakou máme národnost. To, čemu říkáme domov je tam, kde leží naše srdce. A to je něco, co není vždy možné vymezit hranicemi zemí.
Norové jsou mladí a staří, vysocí i malí, chodící a pohybující se na vozíku. Stále více Norů se dožívá věku vyššího sta let. Norové jsou bohatí, chudí a i někde mezi tím. Norové mají rádi fotbal, házenou, lezení po horských vrcholech a jachtaření - zatímco jiní mají nejraději povalování na gauči.
Někteří jsou sebevědomí, zatímco jiní sotva uvěří, že jsou dostatečně dobří, takoví, jací jsou.
Norové pracují v obchodech, v nemocnicích a na ropných plošinách. Norové pracují na tom, abychom byli v bezpečí, pracují na tom, aby naše země byla čistá a bez odpadků a hledají nové cesty pro zelenou budoucnost. Norové jsou zemědělci a rybáři, vědci a učitelé.
Norové jsou angažovaná mládež i moudří starci. Norové jsou svobodní, rozvedení, žijící v rodinách s dětmi i dlouhodobých manželstvích. Norové jsou dívky, které milují dívky, chlapci, kteří milují chlapce, a dívky a chlapci, kteří se milují navzájem. Norové věří v Boha, v Alláha, ve Vesmír a v nic. Norové mají rádi Griega, Kyga, Hellbillies, Kari Bremnes.
Jinými slovy: Norsko jste vy. Norsko jsme my všichni.
Když zpíváme svou národní hymnu "Ano, milujeme tuto zemi", měli bychom mít na paměti, že zpíváme o sobě samých. My jsme totiž ta země, a proto je naše hymna vyznáním lásky k norskému národu.
Mou největší nadějí pro Norsko je to, abychom byli schopni se starat jeden o druhého. Přeji si, abychom dále rozvíjeli tuto zemi a nadále ji budovali na principu důvěry, partnerství a velkorysosti.
Přeji si, abychom, i přes všechny naše rozdíly, cítili, že jsme jeden národ. Že Norsko je jedno.
Ještě jednou Vás zde vřele vítám a doufám, že zde spolu strávíme příjemnou chvíli.
Mnohokrát děkuji.

překlad zveřejněn na www.noramb.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama