Finsko směřuje k přijetí Evropské ústavy, parlament je pro

6. prosince 2006 v 16:53 | rikke-maren |  Suomen Tasavalta
Finský parlament souhlasil v úterý s ratifikací Evropské ústavu. Pro její přijetí se vyslovilo 125 poslanců,. proti jich bylo 39, čtyři se zdrželi. Musí ji však ještě podepsat prezident. Finsko se také vyslovilo pro částečné pozastavení přístupových jednání s Tureckem.
Finský parlament ústavu ratifikoval čtyři týdny před vypršením finského předsednictví Unie. Finsko za svého předsednictví opět otevřelo otázku euroústavy.
Z 25 států Unie ústavu ratifikovalo šestnáct, Francie a Nizozemsko ji ale v roce 2005 odmítli. Její přijetí je přitom podmíněno souhlasem všech států, takže francouzsko-nizozemské odmítnutí vytvořilo velmi komplikovanou situaci. Britský ministr vnitra John Reid euroústavu v pondělí označil za "mrtvého papouška".

Finsko pro pozastavení přístupových jednání s Tureckem
Finské předsednictví Evropské unie v úterý také podpořilo návrh Evropské komise částečně pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem, protože tato země odmítá uvolnit obchod s Kyprem.
Finský premiér Matti Vanhanen řekl, že návrh pozastavit některé kapitoly rozhovorů "poskytuje dobrý základ pro rozhodnutí", které by k Turecku měli učinit ministři zahraničí EU v pondělí.
Ankara vzápětí varovala EU, že vytlačovat Turecko z přístupových rozhovorů by byla vážná chyba. "Evropská unie nesmí ztratit svou globální vizi. Odsunout Turecko od jednacího stolu by bylo vážnou chybou," reagoval v úterý na návrh pozastavit jednání v některých kapitolách turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. "Doporučení komise je již tak nepřijatelné," uvedl šéf turecké vlády a varoval před tím, že "přísnější podmínky povedou do slepé uličky".
Vanhanen ujistil, že je pro pokračování přijímacího procesu s Tureckem. "Vlak se zpomaluje, ale cílová stanice zůstává stejná," řekl při setkání s europoslanci v Bruselu.
EK minulý týden doporučila zastavit jednání v osmi z 35 politických oblastí, které se týkají především obchodu, protože Turecko odmítá otevřít své přístavy a letiště kyperským lodím a letounům, přestože to slíbilo a unie k tomu Ankaru opakovaně vyzvala.
novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama