Dresden Dolls nenechají vydechnout

9. prosince 2006 v 22:22 | rikke-maren |  The Dresden Dolls
Nevšední zážitek skýtá americké alternativně poprockové tělesa The Dresden Dolls. Z Bostonu pocházející duo pohybuje na rozmezí brilantně vyvažované melancholie a hravosti.
Vůdčí postavou The Dresden Dolls je zpěvačka, pianistka a především skladatelka Amanda Palmer, kterou doplňuje bubeník Brian Viglione.


Ve svých písních mísí alternativně rockové, popové, ale i punkové prvky se zvláštně "kabaretní" atmosférou. Není divu, vždyť image a do značné míry i znění dvojice inspirovalo období německé Výmarské republiky.
Dvacátá a třicátá léta 20. století se odrážejí i na pódiu, kde Amanda a Brian dodávají své na dřeň osekané, syrové a přitom vroucí hudbě další dimenzi působivými dobovými kostýmy a neotřelou prezentací.
Na posluchače čeká špetka goticky potemnělé dekadence, spousta chmur, ale i hravé radosti. Artificiální pozlátko se střídá s živočišnou energií, uměřenost prolíná zdánlivou přepjatost, stigma vykřičené lacinosti se přebíjí s opravdovostí a hloubkou sdělovaných pocitů.
V souvislosti s příjezdem kapely se na český trh dostalo i eponymní debutové album z roku 2003, které produkčně zaštítil Martin Bisi (Sonic Youth, The Swans).
Asi ne náhodou při jeho poslechu vytanou na mysli paralely s tuzemskými projekty Zuby nehty či Budoár staré dámy. Zúžené nástrojové obsazení zase nechá připomenout skvělé americké alternativce (též na zvuku piána stavící) 90 Day Men.
Je třeba však třeba zdůraznit, že přes všechna specifika v sestavě a stylizaci jsou to především nesmírně silné Amandiny písničky, co činí Dresden Dolls tak atraktivními. Inteligentní, ale nikterak okázale přechytralá kolekce nenechá vydechnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petra petra | 8. července 2007 v 11:36 | Reagovat

jenom tak pro zajimavost on hrajou punkovy kabaret..:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama