Vodka a skok do vody

13. listopadu 2006 v 17:08 | rikke-maren |  Hoppbakke

Spojení skvělý skokan a alkohol se objevilo už na SP v Lake Placid 1984. Finský trenér Matti Pulli tehdy kvůli nezřízenému pití poslal domů šupem Mattiho Nykänena. Podobné problémy musel řešit i olympijský vítěz ze středního můstku a třetí z velkého, Nor Lars Bystøl.
Původně sdruženář měl vždycky společenskou povahu a hodně kamarádů. Miloval večírky, diskotéky. A rád se napil. Ke skokanům přestoupil na konci juniorského věku, kdy se přestěhoval z Lillehammer do Oslo. Trenéři o něm naprosto jistě věděli dvě věci. Že je jedním z nejtalentovanějších norských skokanů a má opakované problémy s pitím.
Zima a dlouhé noci na severu Evropy vrazily do ruku skleničku mnoha lidem. Proč by měl být Bystøl výjimkou? Měl rád pivo a vodku. Aspoň nezkusil kokain jako kdysi rakouský skokan Andreas Goldberger rovněž na diskotéce.
Pil stále častěji, několikrát byl vyřazen z reprezentace. Démon alkoholu mu otvíral okna v paměti. Ráno si většinou nic nepamatoval. Korunu všemu ovšem nasadil před dvěma lety. S alkoholem v krvi usedl za volant svého vozu. Za chvíli se už řítil v Oslo po nábřeží. Jízdu nezvládl a s vozem spadl do ledové vody.
V tom okamžiku se díval mrazivé smrti zblízka do tváře a kdyby ho nezachránili kolemjdoucí duchapřítomní lidé, postavili by mu na hřbitově kříž. Ještě loni na jaře byl z nároďáku naposledy vyřazen. To popíjel před závodem na slavném Holmenkollen.
"Věděl jsem, že s tím musím něco udělat. V létě jsem slíbil, že vyhraju olympiádu," vzpomíná Lars, který se začal tvrdě připravovat s koučem Pedersenem. Ten v Lillehammer 1994 převedl k olympijskému zlatu prvního Nora, Espena Bredesena.
Svůj slib na větrném můstku v Pragelatu splnil. A večer mohutně oslavoval. Kapučinem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama