Tuleni a větrná hůrka

17. listopadu 2006 v 11:55 | rikke-maren |  Lýðveldið Ísland

Islandští tuleni jsou zvědaví na lidi

Nejen lidé touží na Islandu po poznávání přírodních krás a zvláštností. Při troše štěstí lze na pobřeží narazit také na zvědavé tuleně, kteří podobně jako mloci v Čapkově románu plavou ve zpěněných příbojových vlnách a zvědavě pokukují po lidech. Jejich zvyk je opředen řadou záhad a lidových pověstí, z nichž nejznámější je legenda, že jde o převtělené duše faraónovy armády, která utonula při pronásledování Mojžíše a Izraelců v biblické knize Exodus. Setkání prý přináší štěstí, ovšem skákat za zvířecími zvědavci se nedoporučuje.
Turista nejdřív chvíli neví, zda se nedívá na plovoucí míč či hlavu potápěče. Když na něj však tuleň upře ze vzdálenost sotva pěti metrů své velké, černé, téměř lidské oči, oba na chvíli zkamení. Většinou je to ale jen okamžik. Ukončí jej buďto prudký pohyb ruky, hledající fotoaparát, anebo nějaký nepochopitelný rozmar zvířecí hlavy, díky němuž se tuleň poroučí zpátky do hlubin. Zážitek je o to silnější, dojde-li k němu v místě, kde z moře nedaleko od pobřeží ční několik skalních věží, jak se to stalo pisateli těchto řádků. Podle pověsti zde chtěli zlí trollové vyvrhnout nějakou loď na břeh, ale zastihl je východ slunce a oni ve slunečních paprscích zkameněli.

Větrná hůrka nad sopečnou pláží

Jih Islandu má i další kouzla. Povzbuzen setkáním s tuleněm může turista vyrazit k obřímu skalnímu mostu u mysu Dyrhólaey, zvanému "brána Islandu". Je ale třeba počítat s tím, že cestu většinou komplikuje všudypřítomný atlantský studený vítr, který by nejraději sfoukl lidské mravence z útesů do moře. Přes sto metrů vysoké skalní stěny jsou obsypány racky a papuchálky, s nimiž si vítr hraje jako s vločkami sněhu. Z hloubky doléhá hukot příboje. Písek na sopečné pláži je sytě černý a ostře kontrastuje s bělobou vln dorážejícího Atlantiku. Není slyšet vlastního slova. Na snímcích to samozřejmě vidět není, ale v uších vám hučí ještě dlouho poté, co jste usedli zpět do vyhřátého bezpečí vozidla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama