Švédská hra INNEBANDY a BANDY

11. listopadu 2006 v 11:28 | rikke-maren |  Konungariket Sverige
INNEBANDY
Sportem, který se ujal po celém světě, je švédská hra zvaná "innebandy
Pokud Vám toto slovo moc neříká, vězte, že "floorball" je to samé co "innebandy". Tak už víte, co Švédové rádi hrají? Hovorově mu Švédové říkají bandy - čili stejně jako v češtině pro dvě různé věci jedno slovo.
Ve své podstatě je innebandy upraveným hokejem. Hraje se ale v sále a má odlišná pravidla. Sport se velmi rychle rozšířil po Evropě a proniká i do USA. Innebandy vznikalo v univerzitních tělocvičnách, kdy si studenti krátili dlouhou chvíli. Innebandy se dá hrát jak v sále, tak venku na volné ploše. Každý si může určit pravidla, jak se mu hodí a vyhovuje - může se odehrát lehký zápas o volném bloku mezi hodinami ve škole. Innebandy je ukázkou severského přístupu k řešení - maximální jednoduchost a žádná komplikovanost. Absolutně tu platí známé heslo, že v jednoduchosti je krása.

BANDY

Bandy je kolektivní míčový sport hraný na ledové ploše. Objevil se v anglickém Bury Fen přibližně v polovině 18. století. První oficiální zápas byl odehrán dvěma Londýnskými kluby v roce 1875. Mistrovství světa se pořádá pravidelně od roku 1957 jednou za dva roky.
V Bandy proti sobě nastupují dva týmy po jedenácti hráčích na ledové ploše o velikosti 45-65×90-110 metrů. Každý tým má navíc ještě čtyři náhradníky (včetně jednoho brankáře). Hráči se pohybují na bruslích a snaží se pomocí speciální hokejky vstřelit do protivníkovy branky míček. Ten má průměr šest centimetrů, vyrobený je z plastu a má oranžovou barvu aby byl dobře vidět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama