Norský bratr Aktuálně má 10. narozeniny

13. listopadu 2006 v 16:40 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
Projekt neschopný života. Nemůže na sebe nikdy vydělat. Takové hlasy zněly před rokem na adresu Aktuálně.cz.
Jenže tyto prognózy už tu jednou byly. Před deseti lety je slýchalo pár nadšenců v Norsku, když 1. listopadu 1996 rozjížděli čistě on-line deník bez podpory papírových novin pod názvem Nettavisen.

Bylo třeba zrychlit

"Byl to velmi odvážný krok. Každý z redaktorů měl na počátku 30 vteřin z telefonátu vyhrazeno na to, aby třeba politikům vysvětlil, kdo vůbec jsme. Obíhali jsme poslance a na jejich počítačích jsme naši hlavní stránku instalovali jako tu první, která se jim otevře, když půjdou na internet," vypráví Lars-Erik, který pomáhal projekt on-line deníku rozjíždět.
Vstup Nettavisen na norský mediální trh znamenal opravdový průlom. "Norská tisková agentura musela kvůli nám najednou zrychlit. Objevil se totiž zdroj, který publikoval zprávy rychle a nepřetržitě. To tu do té doby nebylo," vzpomíná Ole Berthelsen, nynější šéf zahraniční redakce on-line deníku.
"Z počátku nás málokdo bral vážně. Nevěřil v naši serióznost. Tehdy se nás také ostatní média občas snažila ignorovat. Nechtěli nás citovat. Například náš redaktor sehnal rozhovor s matkou Usámy bin Ládina a nikdo jej nepoužil," pokračuje Berthelsen.
Dnes je vše jinak. "Patříme ke třem nejsilnějším norským webům. Citace rozhodně už nejsou problém. V Norsku se nestává, že by si novináři navzájem kradli informace. Stává se to maximálně omylem, ale to pak stačí zvednout telefon," pochvaluje si Berthelsen.
Za deset let se mnohé změnilo. "Odhlásili jsme například servis norské tiskové agentury a jsme nyní jejími konkurenty," popisuje redaktor Ole-Peder. Nettavisen už také nestojí zcela samostatně - server koupila komerční televize TV 2, nechala mu však naprostou volnost.
"Občas spolupracujeme na některých tématech, ale jinak jde o dvě naprosto na sobě nezávislé redakce. Také máme jinak nastavené priority. My máme hlavní návštěvnost přes den, oni vysílají hlavní zprávy v devět večer," vysvětluje Ole-Peder.

Ztráta? Ne zisk!

Pro TV 2 byla roku 2003 koupě úspěšného serveru, který týdně navštíví na milion unikátních uživatelů, vcelku jistá investice. Deník je výdělečný. "Máme zisk asi deset procent. Bylo by to i patnáct, nebýt velkých investic," tvrdí Berthelsen.
A co jsou ty velké investice? Na počátku tohoto roku rozjela redakce nový web - finanční a ekonomické stránky NA 24. K zhruba třicítce redaktorů Nettavisen, kteří připravují zprávy 24 hodin denně, přibylo dvacet "finančníků". Kromě toho má server ještě svou "zábavnou" stránku Side2 s bulvárními zprávami.
"Zatím ještě více zisku vytváří televizní část firmy, ale stále větší podíl na profitu máme právě my. Brzy se poměr sil změní," slibuje Berthelsen.
četla jsem na ifka2.sblog.cz; zdroj: aktualne.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama