Muž, který jako jediný nenašel přemožitele

14. listopadu 2006 v 13:44 | rikke-maren |  Hoppbakke
Téměř padesát let se velké hvězdy skokanského sportu snažily během jednoho ročníku vyhrát všechny čtyři závody Turné. Dlouho marně. Vypořádat se v krátkém časovém úseku se čtyřmi můstky s různými profily není jednoduché. Dokázal to až Sven Hannawald v roce 2002.Rodák z Erlabrunn ve východním Německu se v dětství věnoval severské kombinaci. V běžecké stopě mu to ale zdaleka nešlo tak dobře jako na můstku, a tak se v patnácti letech rozhodl soustředit výhradně na skoky. O rok později se spolu s rodinou přestěhoval do Ullmu v západní části Německa a začal skákat za tamní SC Hinterzarten.
Až do ročníku 1997/1998 nic nenasvědčovalo tomu, že by se Hannawald měl stát jednou z největších hvězd světového skoku. Chytil se právě na T4M. Skončil druhý v Innsbrucku a vyhrál v Bischofshofen. To mu celkem vyneslo druhé místo. Úspěšný leden navíc korunoval vítězstvím na MS v letech v Oberstdorf.
Pak se ale dlouho nemohl potkat s formou. Mnozí tvrdili, že trpí anorexií a jeho příliš hubené tělo nezvládá nápor kolotoče závodů. Sven podobné řeči uťal rázně na jaře roku 2000. Zvítězil na MS v letech a přidal další čtyři vítězství v SP. Nakonec i přesto, že v části sezony absentoval, skončil čtvrtý v celkovém hodnocení SP.

Největších úspěchů se Hannawald dočkal v ročníku 2001/2002. Jako první skokan historie dokázal vyhrát na všech čtyřech můstcích v T4M, stal se potřetí za sebou mistrem světa v letech a navíc vybojoval stříbro na středním můstku na ZOH v SLC. V celkovém hodnocení SP se musel sklonit jen před Polákem Malyszem.
Stříbrnou pozici německý skokan v dalším ročníku obhájil. Na začátku sezony 2003/2004 se ještě šestkrát dostal do nejlepší desítky v závodě SP. Na konci února roku 2004 obsadil v Park City až 47. místo a možná ani on sám v té chvíli netušil, že to bude poslední zápis v jeho statistikách SP.
Hannawald z můstku zmizel a za nějaký čas už jen vzkázal: "Končím". Potvrdil tak zvěsti o tom, že trpí "syndromem vyhoření", které v zákulisí kolovaly delší dobu. Do kolotoče SP se vrátil až v roce 2005, jako komentátor německé televize ARD. Pro ni pracoval i na ZOH v Torino.

A určitě bude také pozorně sledovat, jestli se někomu povede na T4M zopakovat jeho kousek z roku 2002. Naposledy byl velmi blízko Janne Ahonen. O vyrovnání Hannawaldova rekordu připravil Fina v Bischofshofen až posledním skokem soutěže domácí Martin Höllwarth.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama