Mika Waltari - Plavovláska

18. listopadu 2006 v 17:18 | rikke-maren |  Pohjoisen Kirjailijan (Skandinavisk literatur)
To jsem zase jednou měla štěstí na skvělou levnou knihu...

Už první řádky knihy vás zavedou do "duše" krásné, ale chladné Maire, prostitutky. Maire vypráví svůj životní příběh, snaží se tak u čtenáře najít pochopení, které v životě u nikoho nenašla. Snaží se ospravedlnit své jednání. Narodila se matce, když byl otec už dva roky ve válce. Otec se vrátil, ženě odpustil, ale nemohl se smířit s připomínkou její nevěry, s Maire. Maire se nikdy nedozvěděla, kdo vlastně byl jejím otcem. Nedokázala pochopit, proč ji otec, kterého tolik milovala, tak moc nenávidí a lásku začala hledat na ulici.
Z malého děvčátka vyrostla krásná dívka, po které každý toužil. Když ve 14 letech dokončila školu, musela začít pracovat, ale také se chodila bavit do různých tančíren. Její otec, opilec a hrubián, to zjistil a chtěl ji zabít, protože se bál, že když se z ní stane děvka, ohrozí to jeho pověst. To jí donutilo k útěku z domova. Chvíli bydlela u kamarádky Orvokki (Fialky) z květinářství, kde pracovala. Orvokki si přivydělávala jako prostitutka, prodávala květiny po domech a občas si domů vodila zákazníky. Maire chodila s květinami s ní. Vycítila, že Orvokki obtěžuje a odešla pryč.
Pokoj jí pronajala bába, která prodávala dívky v těžké životní situaci mužům, které vodil domů její manžel, vrátný. Maire se ani nezmohla na odpor a byla znásilněna. Celé dny drželi Maire zamčenou v pokoji a vodili ji své zákazníky. Až jednou jeden muž jí pomohl tak, že bábu udal na policii. Maire dali do ústavu. V ústavu jí také našli práci hospodyně, akorát otec rodiny se do ní zakoukal a chtěl se s ní milovat. Vyhrožoval, že ji udá za krádež, ale ona odvětila, že ho zabije, že to pro ni znamená totéž, co obvinění z krádeže. Ale potom se s ním pomilovala a odešla. Vdala se za taxikáře, začala pracovat jako prostitutka a manžel jí vodil domů zákazníky.
Potom na ulici potkala Torstiho. Byl ženatý, ale Maire miloval. Maire se rozvedla s taxikářem a koupila si vlastní květinářství, aby se mohla živit poctivě. Chtěla, aby se Torsti vzdal své ženy a tak ho přinutila k její vraždě. Torstiho však trápili neustálé výčitky svědomí a tak jednoho dne vyskočil z okna a zabil se.
Do obchodu chodil za Maire bohatý rada, stařec nad hrobem, který si chtěl užít života, dohodl se s Maire, že po něm všechno zdědí a tak si ho vzala. Jednoho dne se však pokusil znásilnit holčičku, která prodávala květiny, Maire si vzpomněla na své dětství a usoudila, že je svým chováním ostatním nebezpečný a jednoho dne ho udusila polštářem. Doktor jako příčinu smrti uvedl infarkt, Maire se ale přiznala a byla zatčena pro vraždu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tiia Tiia | Web | 18. listopadu 2006 v 20:28 | Reagovat

to mám taky doma :D :D  mooc pěkný, teda aspoň mě se to moc líbilo :D :D

2 rikke-maren rikke-maren | Web | 18. listopadu 2006 v 21:36 | Reagovat

Tiia: no já jsem to přečetla na jeden zátah...

3 Tiia Tiia | Web | 20. listopadu 2006 v 21:10 | Reagovat

jj, to já tež x)

4 cyrus cyrus | 22. prosince 2006 v 22:35 | Reagovat

moc pěkná knížka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama