José Mourinho

8. listopadu 2006 v 16:51 | rikke-maren |  Sport

José Mario Santos Mourinho Félix. Jméno, při kterém jde mráz po zádech. Odpůrci Chelsea ho nenávidí, fanoušci Blues ho milují. to je on - velký šéf, jedinečný, jak o sobě říká.
Už v patnácti letech se JOSÉ MOURINHO zajímal o trenérské umění. Jeho specialitou byl především fyzický trénink.Přihlásil se na trenérskou stáž do Velké Británie, kde mohl těžit například ze zkušenosti skotského kouče Andyho Roxburgha.
Po stáži si Mourinha jako tlumočníka vybral do Sportingu Lisabon legendární trenér Bobby Robson. Ten si portugalského kolegu zamiloval natolik, že si ho vzal s sebou do FC Porta a o tři roky později do FC Barcelony, kde se z Josého stal už asistent trenéra. I když později musel Bobby Robson Barcu opustit, Mourinho zůstal.
V roce 2002 zaujal šéfy FC Porta, kteří si vzpomněli na svého bývalého asistenta. Obě strany se dohodly velice rychle za podmínky, že José provětrá hráčský kádr. Odešlo a přišlo spoustu hráčů. "Musel jsem to udělat, ke své práci potřebuji jen vítězné typy," řekl a uspěl. Během svého působení v Portu vyhrál Portugalský pohár, dva mistrovské tituly, Pohár UEFA a Ligu mistrů.

Když ve finále LM porazilo Porto Monako 3:0, José se ani s hráči na hřišti moc dlouho neradoval, ihned sundal medaili z krku a utíkal za svojí rodinou. Tenkrát se psalo, že z úspěchu nemá radost, jenže Josému před finále hrozil anonym smrtí.

Netrvalo dlouho a stěhoval se do Londýna, stal se novým koučem a manažerem Chelsea FC.

José se v Chelsea zpočátku bál kritiků, že po jednom neúspěchu ho začnou odsuzovat. "Přeci jennemám za sebou tak úspěšnou hráčskou kariéru jako ostatní. Přesto si ale myslím, že jsem jedinečný na svém místě," šokoval veřejnost svými výroky. "Chelsea má top hráče a - promiňte,jestli jsem arogantní - nyní má i top trenéra." Právě tehdy ho nepřátelé Chelsea začali nenávidět. "Prosím nenazývejte mě arogantním, ale jsem evropský šampion a myslím, že jsem jednička," přitopil pod kotlem. Anglická média hned měla zaplněné titulní strany a Mourinho se rázem ještě více proslavil.
Co dodat? Možná mluví arogantně, ale sklízí úspěchy. Josému Mourinhovi se prostě v současné době nemůže rovnat žádný trenér. On je prostě "special one"!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama