Finská sauna podruhé

13. listopadu 2006 v 20:48 | rikke-maren |  Suomen Tasavalta
SYMBOL A STATUS
Finové využívají blahodárného účinku sauny po mnoho generací. Oni sami připouštějí, že sauna i rituály kolem ní v sobě zahrnují cosi magického a nadpřirozeného. Kdyby to byla jenom koupelna a místo očisty, těžko by přežila víc jak dvě tisíciletí své historie.

Sauna ve Finsku není symbol bohatství ani moci. Je tu prostě pro každého a Finové jí pokládají za tak potřebnou jako vzduch a nedokážou si život bez ní představit. Finští politici i kapitáni průmyslu berou své odpůrce do sauny, kde pod horkou párou i šlehy březových metliček mnohý tvrdohlavý mozek změkne a je ochoten přistoupit ke kompromisu.
Ve svých počátcích byla sauna pouhá vyhrabaná díra ve svahu s hromadou rozpálených kamenů někde v rohu. Postupem času se neustále vylepšovala a zdokonalovala až do dnešní podoby dřevěného srubu. Rozšířena byla hlavně v řídce osídlených oblastech, ale postupem doby, kdy se lidé začali stěhovat do měst i sauna následovala lidi do městských příbytků. Za posledních padesát let se množství saun ve Finsku ztrojnásobilo na současný počet 1,5 milionů. Při počtu obyvatel 5 milionů připadá tak jedna sauna na téměř tři obyvatele, což je samo o sobě úctyhodné číslo.
...
Každý cizinec, který navštíví Finsko, se pokouší popsat finskou saunu. A jako vždy je to všechno naprosto marné. Sauna je přece univerzální hymna chvály země a vzduchu, ohně a vody, hříchu a odpuštění mezi peklem a nebem. Je to nejkomplexnější spojení člověka s přírodou, které svět doposud objevil."Constance Malleron
Finští spisovatelé popsali mnoho stránek vysvětlováním událostí odehrávajících se v sauně. Jednu z nejkouzelnějších scén stvořil Maiju Lassila v jednom z románů, kde dva venkovští přátelé klábosili v sauně.
Seděli vedle sebe uprostřed páry a užívali si radostí smyslů. Antti se zvědavě zeptal svého přítele: "Myslíš, že sauna bude i v nebi?"

"Samozřejmě že tam musí být," odpověděl Jussi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lena Lena | Web | 30. října 2012 v 10:50 | Reagovat

Tady dělají super sauny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama