Dánská hrdost

10. listopadu 2006 v 13:22 | rikke-maren |  Kongeriget Danmark

Kdo přijede poprvé do některé ze severských zemí, má dojem, že přijel v den státního svátku. Všude vlají státní vlajky navštívené země. Nejnápadnější je to pravděpodobně v Dánsku. Vlajku vyvěsí Dán před svým domem, když má návštěvu, když někdo z rodiny slaví narozeniny, nebo i jen tak. Z pouhé hrdosti a radosti nad tím, že je Dán.

O dánské vlajce se říká, že je jednou z nejdéle nepřetržitě používaných vlajek na světě. Bílý kříž na červeném poli připomíná událost z 15. června roku 1219, kdy se podle pověsti králi Valdemarovi před bitvou s Estonci zjevil na rudé obloze bílý kříž. Doložené je vyobrazení této vlajky na pečeti Skandinávské unie z roku 1397 a nejstarší skutečná dánská vlajka visela v chrámu sv. Marie v severoněmeckém Lübecku.
Někdy se návštěvník diví, kde všude může dnes objevit dánskou vlajku - v Koldingu před budovou správy přístavu se našla námořní mina (samozřejmě "vykuchaná") v barvách dánské vlajky. A kdy vlaje v Dánsku vlajek nejvíce? Snad v den narozenin královny Markéty II. (16. dubna), či 5. června, kdy Dánové slaví Den ústavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama