Bílý los v Norsku přivádí do rozpaků vědce i lovce

6. listopadu 2006 v 20:23 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
VĚDCI TVRDÍ, ŽE NA STO TISÍC OBYČEJNÝCH LOSŮ PŘIPADÁ JEDEN BÍLÝ
Bílý los, přezdívaný Albín, uvádí v rozpaky vědeckou obec v Norsku, ale také lovce, kteří se ho neodvažují pronásledovat. Los, který vděčí za svou barvu zřídka se vyskytujícímu recesivnímu genu, se stal senzací v okolí Østfoldu na východě Norska, kde již místní obyvatelé začali prodávat trička s jeho obrázkem. A proč ne, když to je jediný takový krásný bílý losí chlapeček v celém Norsku!
"V Norsku a ve Švédsku, kde žije na půl miliónů losů, se bílý los vyskytuje jednou za dva roky," tvrdí profesor Jon Armeno. Vědci předpokládají, že na sto tisíc obyčejných losů připadá jeden bílý.
Kirsten Hansen z Dánska spatřila zvíře jako první v květnu u Svinndalu a podařilo se jí ho vyfotit. "Je to velmi krásný a velký bílý los. Předtím jsem žádného takového nikdy neviděla," svěřila se.
V Norsku je běžné, že lovci střílejí nejrůznější druhy divoce žijících zvířat včetně těch, která jsou částečně chráněna, jako je rys či hnědý medvěd. Ale lovec, který by se odvážil pochlubit, že Albína zastřelil, by se se zlou potázal. "Víme, kde bydlíš, a přijdeme si to s tebou vyřídit!" - tak by podle norského rozhlasu Nrk reagovalo mnoho lidí.
Šéf odboru pro divokou faunu v nedalekém městě Spydeberg Sigmund Lerheim však připouští, že Albín může být zastřelen. Neexistuje totiž žádný zákon, který by zajišťoval pro bílého losa výjimku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama