Paavo Nurmi

21. října 2006 v 17:16 | rikke-maren |  Suomen Tasavalta
Paavo Nurmi se narodil 13. června 1897 v Loimaa nedaleko Turku. Když mu zemřel otec musel zanechat školy a pomáhat živit rodinu. Ani při těchto nečekaně časných pracovních povinnostech ale nemohl přehlédnout událost, která se stala na OH ve Stockholmu v roce 1912. Hannes Kolehmainen tam získal tři zlaté medaile v bězích na 5km, 10km a v přespolním běhu na 8km a jěště získal stříbrnou v přespolním běhu družstev. A tak začal mladý Nurmi s každodenním dvouhodinovým tréninkem, což bylo v té době něco neslýchaného. V roce 1915 se jako osmnáctiletý zúčastnil závodu na 5 km. Dosažený čas nebyl nejhorší, asi o 1 minutu a 21 sekund pomalejší než držitel světového rekordu. V roce 1920 vytvořil první finský rekord, když zaběhl 3 km za 8:36,4 minut a tím získal místo v olympijské výpravě.
Nurmiho první triumf byl na OH v Antverpách v roce 1920. Tam zvítězil nejen v závodě jednotlivců (běh na 8 km), ale byl i členem vítězného družstva (přespolní běh na 8 km). Další jeho triumf byl na OH v roce 1924, kde získal pět zlatých medailí! V roce 1932 byl, ale obviněn z profesionalismu za to, že si vzal za starty ve čtyřech jiných městech vysoké finanční částky, a proto mu byly zakázány všechny mezinárodní starty. O všem se pak ještě jednou jednalo a dokonce mu bylo zakázáno startovat na národních závodech, včetně OH. Zúčastnil se potom ještě několika závodů, v roce 1933, se stal v běhu na 1500 metrů naposledy mistrem republiky. S atletikou skončil o rok později.
Paavo Nurmi není jen rekordmanem v počtu olympijských atletických medailí a průkopníkem v tréninkových prostředcích. Je i vzorem v běžecké technice a taktice. Dokázal umocnit na velice účinnou zbraň právě pravidelnost a rovnoměrnost svého tempa. Kdyby se soustředil každou sezónu jen na dva tři velké závody a neběhal téměř každý týden, dosáhl by určitě ještě mnohem lepších časů.
Když pak 2. října 1973 v Helsinkách zemřel, uctil jeho památku projevem bývalý finský prezident Urho Kekkonen, někdejší vynikající skokan do výšky. V dlouhém nekrologu kromě jiného řekl: "Nurmi sám o sobě kdysi prohlásil, že byl vlastně psychicky velice křehký. Pokud je to pravda, pak tím víc musíme ocenit všechny jeho úspěchy, protože cesta k nim určitě nebyla lehká."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 First Arsch First Arsch | E-mail | Web | 21. října 2006 v 17:23 | Reagovat

urcite by to tak mohlo byt! dekuju, tak mi je posli, budu moc rada :-) diky

2 Lawiane Lawiane | Web | 15. ledna 2010 v 14:31 | Reagovat

taky bych chtěla umět, běhání mě baví a umět to jako on...hm to bych asi doběhla do Finska (a nemusela platit letenku) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama