Marianne Fredriksson - Šimon a duby

9. října 2006 v 18:33 | rikke-maren |  Pohjoisen Kirjailijan (Skandinavisk literatur)
Opravdu sílný příběh; je v něm hodně pravdy...
SIMON OCH EKARNA
Román Šimon a duby vypráví podivuhodný příběh židovského chlapce, vyrůstajícího a dospívajícího ve Švédsku. Čtenář s ním prožívá rozloučení s dětstvím (jehož symbolem jsou právě duby), lásku k hudbě zděděnou po otci a hluboké prožitky, které mu přináší. Po zjištění svého původu prochází velmi komplikovaným vztahem k nevlastním rodičům. Jeho láska ke švédské studentce medicíny, která se nakonec stane jeho ženou, není také bez trhlin. Šimon se nevydá ve šlépějích svého otce, nachází silné zaujetí klínovým písmem dávného Sumeru a vydává se studovat do Londýna a později si i účastní archeologického výzkumu na území pradávné Mezopotámie.
Šimon Larsson vyrůstá za války v prosté švédské rodině u přístaviště v Göteborgu, odkud vidí, jak se lodě vydávají do zaminovaného území. Netuší, že je adoptivním dítětem. Jeho vlastní otec byl houslistou v Berlínské filharmonii a zemřel v Osvětimi. Šimon se ve škole spřátelí s Izákem Lentovem, synem bohatého knihkupce, který s celou svou rodinou uprchl z nacistického Německa. Osudy obou chlapců jsou zvláštně propojeny. Izákova matka stráví zbytek života v sanatoriu pro nervově choré. Izáka jako malého chlapce nacisté trýznili a hrozilo mu, že i on bude trvale psychicky poznamenán. Šimonova nevlastní matka Karin se o Izáka postará jako o vlastního a ten díky ní zvítězí nad krutým osudem. Hlavní postavou románu je však Šimon.
Román není krutým dramatem z druhé světové války v Evropě. Zabývá se hluboce lidskými problémy a pokouší se pomocí mýtů zodpovídat otázky, které si člověk klade po celý život.

MARIANNE FREDRIKSSON

Švédská prozaička Marianne Fredriksson (28.3 1924 Göteborg) vstoupila do literatury až po padesátce již jako autorka vyzrálá a sebejistá. Do té doby pracovala jako novinářka, zejména v týdenících pro ženy. Vyšlo jí deset románů, které jí zajistily věhlas vyhledávané a hojně vydávané autorky, kromě Švédska pak především v Anglii, USA a Německu. Poutavé vypravěčství, vytříbený přístup k rozporuplným námětům jí přinesly nepolevující zájem a oblibu čtenářů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama