Ghita Nørby

21. října 2006 v 15:57 | rikke-maren |  Kongeriget Danmark
Narodila se 11. ledna .1935 v Kodani. Po absolvování divadelní školy (1955) při Královském divadle nastoupila do angažmá tohoto divadla, kde získala hereckou průpravu především v klasickém repertoáru (Misantrop, Marie Stuartovna, Kdo se bojí Virginie Woolf, Hamlet, Richard III.).
Od poloviny 50. let účinkuje ve filmu, kde se zakrátko stala přední dánskou filmovou hvězdou. V 50. a 60. letech vytvářela hlavní role především v romantických komediích.

Od 80. let hraje převážně výrazné charakterní role starostlivých a dominantních matek a manželek v dílech významných skandinávských režisérů: Ida Molard, bytná malíře Gauguina (Donald Sutherland) a matka jeho čtrnáctileté švédské milenky (Sofie Gråbøl), v životopisném snímku Vlk u dveří (režie H. Carlsen).

Střídavě sympatická a dogmatická matka titulní hrdinky (Karen-Lise Mynster) v přepisu divadelní hry Henriho Nathansena Sofie (režie Liv Ullmann); manželka norského spisovatele a dramatika Knuta Hamsuna (Max von Sydow) v životopisném dramatu Hamsun (režie J. Troell); židovská matka Rosha Cohen, na jejíž oslavu 60. narozenin se sjíždějí ze všech koutů světa její děti, v rodinném dramatu Freud opustila domov (režie S. Bier); titulní role duchaplné, vitální, obětavé a milující manželky nemocného (Frits Helmuth), který během letního setkání rodinných přátel a příbuzných rekapituluje svůj život, v dramatu podle románu Marthy Christensen Tanec s Regitze (režie K. Rostrup); paní Nielsen, matka autistického syna (Thure Lindhardt), podezřelého z vraždy jedné dívky, v kriminálním psychologickém dramatu Docela blízko (režie K. Rostrup).

Je laureátkou ceny dánských filmových kritiků Bodil a ceny Dánské filmové akademie Robert (Tanec s Regitze) a Evropské filmové ceny (Freud opustila domov).

Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2000. Jejím manželem byl herec Dario Campeotto (1963-69).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama