Celý svět na jezeře - Verdenskortet

9. října 2006 v 17:22 | rikke-maren |  Kongeriget Danmark
Kolik je na světě jezer? Geografové by snad - byť s jistými obtížemi - dokázali odpovědět. Kdyby se však někdo velmi vážně zeptal, na kolika jezerech je svět, zapochybovali by o jeho duševním zdraví. A přece existuje na zeměkouli místo, kde na jediném jezeře, dokonce jen na jeho nevelkém zálivu, najdete ten náš svět se všemi světadíly a oceány, s horami, pouštěmi, velkými řekami - a co je zvlášť pikantní - s jezery.
NA POČÁTKU BYL KÁMEN
Bible praví, že svět byl stvořen za šest dnů. Sorenu Poulsenovi z dánské obce Klejtrup v Severní části Jutského poloostrova to trvalo mnoho let. Na počátku jeho tvorby byl plochý kámen, který tvarem připomínal Jutský poloostrov. K Jutsku začal Poulsen pomalu přidávat další země a světadíly. Jen plochu oceánů měl a moří měl hotovou - mělký záliv jezera u svého domu. Pro stavbu minisvěta vymyslel zajímavou metodu: Když v zimě pokryl hladinu jezera led, navážel na něj kameny a ukládal je podle obrysů, polohy a plochy jednotlivých kontinentů a ostrovů. O usazení pevnin do moří a oceánů - v tomto případě zastoupených sladkou jezerní vodou - se postaralo jarní tání. Své dílo, dnes bychom řekli projekt, neustále doplňoval, vylepšoval a aktualizoval až do roku 1969, kdy ve věku 81 let zemřel. Od té doby pokračují jeho potomci. Nyní je Poulsenova mapa světa živou turistickou atrakcí této části Dánska, i když se zatím ještě nestala tak známou jako kodaňské Tivoli nebo Legoland u Billundu, a nedostala se ještě ani do všech turistických průvodců
KOLEM SVĚTA ZA HODINU
Skutečné Dánsko, půdu Jutského poloostrova, spojuje s minisvětem dvoumetrový můstek, vedoucí do Jižní Afriky. Cestou kolem celého světa je možné zvládnout - i se zastávkami na pozoruhodných místech naší planety za necelou hodinu. Rozměry minisvěta napovídají, jakou práci musel Poulsen odvést. Jeho dílo zaujímá plochu asi 45x90 m. Jeden stupeň zeměpisné šířky na rovníku, odpovídající ve skutečnosti asi 111 km, je zobrazen na mapě 27 cm, tedy v měřítku 1 : 410 000.
lidé a země

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama