TEAM 60

3. září 2006 v 16:29 | rikke-maren |  Konungariket Sverige
Vznik této světoznámé švédské akrobatické skupiny spadá do doby konání aerosalonu v Le Bourget v roce 1967. V té době byl totiž SAAB 105 horkou novinkou, a tak právě v důsledku konání této výstavy vznikl neoficiální předváděcí tým, který měl nalákat potencionální zákazníky.
Oficiální akrobatická skupina vznikla až v roce 1974. Dostala celkem čtyři stroje SAAB-105, jejichž počet byl později doplněn dalšími čtyřmi letouny. Jako název byl zvolen Team-60, jilikož SAAB-105 je ve Švédsku znám pod vojenským označením Sk-60. Team 60 má celkem 8 pilotů, kteří normálně slouží ve Švédském vojenském letectvu jako učitelé létání a až po splnění svých povinností se mohou věnovat akrobacii, všechny stroje v době mimo vystoupení a nácviku létání samozřejmě slouží pro běžný výcvik pilotů.
Letový program každého vystoupení je rozmanitý. Ukázka se většinou zahajuje vzletem dvou tříčlenných týmů, které se později spojí v útvar zvaný Pyramida. Potom již následují další ukázky - sólové, zrdcadlový let, průlety či různé skupinové formace. Veškerá vystoupení probíhají ve výšce 50 až 1 000 metrů při rychlosti 200 až 600 km/h. Samozřejmostí jsou již vyvíječe kouře, které mají "stopětky" umístěny pod křídly. Letouny jsou na horních plochách zbarveny standartní švédskou maskovací kamufláží. Dolní plochy jsou od nedávna opatřeny atraktivnějším modro-žlutým nátěrem. V současné době je tým umístěn na základně F17 v Ronneby, kde působí společně s dvěma perutěmi Gripenů.
Jak již bylo výše napsáno, akrobatická skupina má celkem osm zkušených pilotů. Vedoucím týmu pilotá je major Per-Olof Ollson, který se však již v dohledné době chystá ukončit své působení ve švédské armádě, na křídlech ho následují kapitáni Patrik Svensson a Bengt Andersson. Jako sólisté vystupují major Christian Ziese a kapitán Leif Göransson. Univerzálním náhradníkem je major Ange Persson, který je schopen zastoupit kteréhokoli člena skupiny. Posledním pilotem je major Henrik Svensson, který aktivně nelétá ve skupině, nýbrž komentuje vystoupení a vystupuje jako mluvčí skupiny. Skupinu na všech cestách doprovází i dopravní C-130 Hercules, jenž dopravuje pozemní personál a nezbytné vybavení.
Team-60 vystupuje převážně ve Švédsku, v Česku je mohli diváci vidět na leteckém dni v Brně Tuřanech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama