Stamford Bridge

15. září 2006 v 17:16 | rikke-maren |  Sport
Stamford Bridge byl oficiálně otevřen 28. dubna 1877. Prvních 28 let existence byl používán převážně Londýnským Atletickým Klubem pro pořádání atletických mítinků. V roce 1904 se změnil vlastník, který koupil pozemek i se sousední zahradou a rozhodl se postavit stadion a později založit fotbalový klub. První nabídku na nastěhování odmítl fotbalový klub Fulham FC, a tak šanci dostal v roce 1905 nově vzniklý FC Chelsea. Původně zamýšlena kapacita byla 100 000 diváků, měla být druhá největší v zemi.

Stadion byl navržen známým architektem Archibaldem Leitchem, který se již předtím podílel na návrzích Ibrox Parku v Glasgow nebo Goodison Parku v Liverpoolu. Stamford Bridge nejprve zahrnoval pouze 120 yardů dlouhé stání na Jižní straně, kam se vešlo 5 000 diváků. Díky tisícům tun vykopaného materiálu při stavbě nedaleké podzemky, byly postaveny velké terasy na Západní straně. Všechny tribuny daly stadionu tvar velké mísy.

Jméno Stamford Bridge pochází z minulosti vzdálenější než sám stadion. Mapy z 18. století ukazují potok nazývaný "Stamfordská říčka", který tekl podél současné železnice nedaleko Jižní tribuny a vléval se do Temže. V místě, kde křižuje Fulhamskou silnici, je vyznačeno "Little Chelsea Bridge" "Malý Chelseaský most", který se původně jmenoval Stamford Bridge - dříve to byl písečný brod. Ve stejné době se křížení říčky a Královské ulice nazývalo Stanbridge (Kamenný most). Zdá se, že se tyto dva názvy spojily ve Stanford Bridge, z čehož postupem času vzniklo Stamford Bridge jako adoptované jméno nového stadionu.
Když klub prakticky zbankrotoval na konci 70. let, majitelé pozemků se rozhodli neprodloužit smlouvy s klubem a nabídly je komerčním firmám. Bylo to rozhodnutí, které málem navždy připravilo Chelsea o její hřiště. Musela se dělit o stadion s Fulhamem nebo Queens Parkem Rangers a Stamford Bridge se změnil na supermarket. Chelsea se s vlastníky pozemků dlouho nemohla dohodnout, a tak ani nemohla stadion přebudovat, čímž klub ztrácel respekt u ostatních týmů. Naštěstí 10 let trvající jednání mezi prezidentem klubu Kenem Batesem a majiteli skončilo úspěšně, příslušné smlouvy byly podepsány a v roce 1992 spor vyhrán. Stamford Bridge uspěl v nejtěžší zkoušce a od roku 1994 zažil největší přestavbu stadionu v historii města, která trvala sedm let.

Současná kapacita je 42 449 diváků a tvar hřiště se změnil ze širokého oválu na čtyřhranný obdélník. Stamford Bridge je nyní největším stadionem v Lodnýně a jedním z nejlepších v Anglii i Evropě. Zázemí a vybavení komplexu zahrnuje 2 čtyřhvězdičkové hotely, 5 restaurací, konferenční sál, noční klub, podzemní parkoviště, návštěvní a obchodní centrum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama