Parlamentní volby 2006

18. září 2006 v 11:56 | rikke-maren |  Konungariket Sverige
ŠVÉDSKÁ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE PROHRÁLA, SOCIÁLNÍ STÁT KONČÍ.

Dvanáctiletá vláda švédských sociálních demokratů skončila. V nedělních parlamentních volbách je těsně porazil pravostředový blok Alliance v čele s Fredrikem Reinfeldtem z Umírněné koaliční strany. Alliance vyhrála o necelá dvě procenta.

Vítězství ohlásil Reinfeldt ještě v noci na pondělí. Hned poté uznal porážku předseda sociální demokracie Göran Persson, který stál v čele kabinetu deset let a patřil k nejdéle sloužícím lídrům v Evropě. V tuto dobu byly sečteny hlasy v 5 772 z 5 783 volebních obvodů. Pravicový blok Alliance získal 48,1 % hlasů, zatímco dosavadní sociální demokraté jen 46,2 %.

Konec švédského modelu?

Reinfeldt slíbil snížit daně a reformovat švédský sociální systém. Míní uvolnit údajně zkostnatělý trh práce, aby bylo Švédsko konkurenceschopné i v globalizované ekonomice. Plánuje také snížit podpory v nezaměstnanosti.

Šéf konzervativců chce dále omezit sociální sektor, kde je zaměstnáno na 30 % Švédů. Napadl sociální demokraty, že neuváděli skutečný počet nezaměstnaných; podle něj je jich 10 procent, zatímco vláda tvrdila, že je méně než šest procent.

Persson ovšem nemíní švédský systém nechat padnout. "Prohráli jsme volby, ale nejsme poražená strana. Nikdy neakceptujeme pravicové změny systému. Úder vrátíme."

novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama