Mika Kojonkoski

11. září 2006 v 19:06 | rikke-maren |  Hoppbakke

Patří mezi nejlepší trenéry. Na vrchol dovedl družstva Rakouska a potom Finska. Teď se věnuje Norům. Všechno co dělá ve svém životě, dělá pořádně.
Narodil se 15. května 1963 v Kuopio. Vystudoval sportovní psychologii na univerzitě v Jyväskylä. Jako skokan se nemůže moc chválit. Nejlepší sezony pro něj byly 1985/86 a 1986/87. Jeho vítězstvím byl SP v Chamonix v roce 1986, kde se umístil na 9. místě. To byl jeho nejlepší výsledek sportovní kariéry.
Po ukončení aktivního sportování, stanul na druhé straně skokanských můstků. První družstvo, které dostal na starosti bylo Rakouské, které trénoval do roku 1999. Zakrátko ho přijal finský svaz skoků na lyžích. Rakušáky převzal Alois Lippurger, který tragicky zahynul roku 2001.
Pod vedením Kojonkoskiho se celému finskému družstvu začalo dařit. Janne Ahonen skončil v první desítce SP, na MS v Lahti získal bronz, finské družstvo stříbro.
Od roku 2002 trénuje Nory. Důvodem jeho přestupy byly nové výzvy a práce v Norsku mu takovou výzvou byla dostatečně.
Kontrakt podepsal na dva roky. Norský svaz s ním však počítá i do dalších let. Už první závody sezony 2002/03 v Trondheim patřily Norům, na MS v Italském Predazzu stanuli Norové na stupni nejvyšším. Tommy Ingebrigtsen byl navíc na K-95 stříbrný.
Je ženatý s Ulle, má tři děti - dcery Ripse a Rose, syna Reneho. Angažuje se rovněž v politice. Jak sám přiznává, nezajímá ho politika jako samotná, ale společné aspekty života.
Jeho plány do budoucna jsou spojené jak jinak než se sportem. Chtěl by začít učit a vydat doktorskou práci o psychologii sportu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama