Mari Boine Persen

8. září 2006 v 11:38 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
"My jsme se odjakživa nazývali Samiové. Za Laponce nás označují ostatní lidé. Vždy to znamenalo, že jsme lidé druhé kategorie, mělo to pro nás urážlivý nádech. I o tom zpívám."
Hudba dálného Severu měla pro mnoho posluchačů odjakživa šamanský nádech, tento pocit v posledních letech umocňují i nahrávky zpěvačky Mari Boine z národa Samiů.
Hudba národa Samiů si v 90. letech získala velký respekt, především díky nahrávkám Mari Boine, nicméně s alby zpěváka Wimme Sariho zase vešel do podvědomí širokého publika joik, tedy samijský tradiční způsob zpěvu, vycházející z expresivní improvizace a napodobování přírodních zvuků. Zpěvák tak může například jojkovat medvěda. Přestože ale oba do své hudby začleňují moderní nástroje a Wimme Sari prahne spíš po rockovém napětí, které jeho jojku dodává nezvyklou dramatickou příchuť, Mari Boine vychází spíš z původní, pomalu plynoucí šamanské podoby jojku, o které říká: "Jsme součástí přírody, ne jejími pány a hlas je zrcadlem naší duše."
Mari Boine se narodila v malém rybářském městečku, coby Mari Boine Persen. Hudbu hraje od šestnácti let a brzy se stala svou směsí starobylosti, jazzu a rocku významnou pokračovatelkou tradice a zároveň široko daleko známou reprezentantkou samijské hudby. Jejím nahrávkám dominuje naléhavý hlas plus několik pečlivě do mozaiky poskládaných nástrojů z celého světa, vybraných částečně skrze drsnou kolonizátorskou zkušenost. Ona sama bubnuje na africký buben a djembé a mezi jejími spolupracovníky najdeme například jihoamerického hráče na píšťaly Carlose Quispeho nebo zvuk australského didgeridou. Týká se to i alba Romm of Worship z roku 1998, vydaného dva roko nato, kdy se svým šamanským bubnem vystoupila v Praze. Debutové album vydala v roce 1990. Dostalo název Gula Gula a proslavilo ji po celém světě. Zůstala na něm nesmlouvavá jak k asimilacím malých národů, což sama poznala, kdy se v mládí musela povinně učit norsky, tak k ničení pro ni posvátné přírody. "Země je naše matka a jestliže ji špatným chováním k ní vezmeme život, zemřeme sní" , zpívá ve stejnojmenné skladbě Gula Gula.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama