Knut Hamsun

29. září 2006 v 17:06 | rikke-maren |  Pohjoisen Kirjailijan (Skandinavisk literatur)
Knut Hamsun se narodil v norské osadě Garmo 4. srpna 1859. Od tří let žil se svou rodinou na statku v Norlandu. První tištěné literární pokusy vycházejí Hamsunovi už v 17 letech, kdy publikuje povídku "Záhadný" a o rok později výpravný epos "Usmíření". Osmdesátá léta by se dala nazvat nabíráním zkušeností. Hamsun se hned dvakrát vypravuje přes oceán do Spojených států. Zkouší všechna možná zaměstnání, ale v roce 1888 poprvé vstoupí do velké literatury. V dánském deníku Ny Jord vydává část svého Hladu, který se díky skvělým kritikám o dva roky později dočkává knižní podoby. Brzy následují překlady do němčiny a ruštiny.
Do konce století Hamsun pevně etabluje. Vydává prózy "Mystérie" (1892), "Pan" (1894) a "Viktoria" (1898). Méně už se mu daří v oblasti dramatu, jeho pokusy neprorazily. Od roku 1918 žije Hamsun se svou rodinou mimo civilizaci na statku v Norholmu.
Dvacáté století už ukazuje poněkud jiného Knuta Hamsuna. Spisovatel se nejprve těžko dostává přes "přechodné" období, aby se pak zaměřil spíše na socio-historická témata. Na stav současné společnossti reaguje v románech "Děti doby", "Městečko Segelfoss", "Matka země". Za posledně jmenovaný román dostává autor v roce 1920 Nobelovu cenu. Z dalších významných děl vznikajících již v době stáří je možné jmenovat "Tuláky" z roku 1927 a "Augusta světoběžníka" (1931).
Hamsunovo jméno dostalo na závěr života nepěkný přívěšek obdivovatele nacismu. Skutečnost, že se Knut Hamsun otevřeně hlásil k Hitlerovi byla mnohdy zveličována a autor stavěn na hranici. Je ovšem třeba si uvědomit, že v době ofenzívy hitlerovského Německa byl osmdesátiletým, hluchým starcem. Zavrhnut jako zrádce zemřel Knut Hamsun na svém statku 19. února 1952. Později se mu dostalo rehabilitace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama