JOULU (Vánoce)

12. září 2006 v 14:12 | Puijon Haltijan |  Suomen Tasavalta
Vánoce se v současné době ve Finsku, jako všude jinde na světě, slaví komerčně. Vánoční stromeček, svíčky, ježíšek (Joulupukki), dárky a vánoční jídla patří k obrazu vánoc. Mnozí Finové cestují na vánoce na jih, protože chtějí na slunce a do tepla. Vánoční čas je ve Finsku tmavý a studený, snad právě proto se všude rozsvěcují svíčky.
Joulupukki je tradiční symbol Vánoc. "Bílá brada, starý dědeček", který bydlí na Korvatunturi v Laponsku. Dílna současného Joulupukki je však v Rovaniemi. Vánoční skřítkové čili pomocníci Joulupukkiho se starají o vánoční přípravy, dárky a vánoční reklamu. Na Štědrý večer Joulupukki odjíždí z Korvatunturi na sobím spřežení a rozděluje dárky do všech domovů.
Na Štědrý den je ráno k jídlu obvykle vánoční kaše. Při zdobení vánočního stromku se podává vánoční glögi. Tradiční štědrovečerní jídlo se jí až večer. Patří sem stará tradiční jídla, většinou zapečená jídla (laatikot). Jako předkrm se jí obvykle losos nebo herink a salát (rosolli). Jako hlavní jídlo je šunka, k ní se podává lanttulaatikko (lanttu - druh brukve), mrkvové laatikko, bramborové laatikko a salát. Jako dezert je tradičně švestková polévka (kiisseli) nebo polévka z různých druhů ovoce. Boží hod se obvykle tráví s rodinou. Jde se do vánočního kostela a odnesou se svíčky na hrob člena rodiny nebo přítele. Tehdy přicházejí příbuzní a přátelé na odpolední kávu a nabízí se vánoční cukroví : vánoční bochánky (pullat), vánoční koláčky (torttu) a perníčky (piparkakut).
JOULUAATTO - Štědrý den
JOULUPÄIVÄ - Boží hod vánoční
TAPANINPÄIVÄ - Svatý Štěpán
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 charliess charliess | Web | 28. listopadu 2009 v 10:05 | Reagovat

PODÍVEJ SE NA MŮJ BlOg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama