Holmenkollen

10. září 2006 v 11:47 | r |  Hoppbakke
Skokanský můstek Holmenkollen tyčící se pyšně nad Oslofjordem má významnou úlohou jak v norské, tak mezinárodní historii lyžování. Tento skokanský můstek se stal za posledních 100 let centrem norského a mezinárodního lyžování. Je tomu více než století, co se na Holmenkollen uskutečnila první soutěž Holmenkollrennet. 31. ledna 1892 se zde sešlo více než deset tisíc diváků. Skokanský můstek byl postaven z dřevěných příček a latí, jenž byly zakryty sněhem. Nejdelší skoky tehdy měřily 21,5 metrů. V roce 1893 byly provedeny změny - přistávací plocha byla prohloubena o několik metrů, aby tak sportovci mohli dosáhnout nových délek. V roce 1914 bylo postaveno první "scaffolding".
Královská rodina se od samého počátku historie Holmenkollenu výrazně podílela na jeho výstavbě a oblibě jak na domácím tak mezinárodním poli. Obdiv královské rodiny především zimním sportům se hluboce vryl do podvědomí norského lidu a trvá dosud. V roce 1922 a 1923 se mezi účastníky na soutěžní listině objevil dokonce i koruní princ Olav.
V roce 1927 byl nejdelší skok naměřen až na celých 48 metrů. Poté, co konečně skončila druhá světová válka, se na Holmenkollen v roce 1946 sešlo na sto tisíc diváků. V rámci ZOH pořádané roku 1952 v Oslo byla postavena trvalá stanoviště a místa pro rozhodčí. Na Holmenkollen se tehdy sešlo rekordních stopadesát tisíc přihlížejících. O několi let později, v roce 1966 a 1982 při příležitosti SP, byl můstek opět přebudován. Poslední změny byly provedeny v rámci stoletých oslav historie Holmenkollenu v roce 1992. V rámci těchto změn bylo zavedeno i osvětlení umožňující večerní skoky.
Každoroční zakončení SP v lyžování se koná na Holmenkollen za účasti několika tisíc diváků. Holmenkolldagen (den Holmenkollenu) se tak stal doslova druhým národním svátkem v srdci každého Nora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama