GRIPEN

3. září 2006 v 17:08 | rikke-maren |  Army
Koncem sedmdesátých let si Švédsko, s vědomím zabezbečit spolehlivou obranu, vytyčilo cíl pořídit si víceúčelový bojový letoun, který by nahradil dosud používané stroje Draken a Viggen. Pro Švédskou společnost SAAB to představovalo pokračovat v bohatých tradicích výroby bojových letounů. Dalším záměrem byla rovněž náhrada dosud používaných strojů jedním typem schopným plnit v základní konfiguraci stíhací, útočné i průzkumné úkoly (ve švédštině Jakt/Attack/Spanning - odtud zkratka JAS).
V roce 1982 švédská vláda definitivně zadala firmě SAAB zakázku na výrobu pěti prototypů a prvních třicet sériových strojů. Roll-out prvního prototypu se uskutečnil 26. dubna 1987 a 9. prosince 1988 s ním poprvé vzlétl zkušební pilot Stig Holmström. 2. února jej však postihla nehoda a byl zničen. Další čtyři prototypy byly vyrobeny do konce roku 1991. Úvodní sériový stroj se poprvé odpoutal od země 10. září 1992 a společně se čtveřicí firemních prototypů pokračoval ve zkušebním programu. Druhý sériový Gripen však měl také smůlu a 18. srpna 1993 havaroval. Důvodem byla velká citlivost řídící páky v důsledku špatně nastaveného řídícího systému. Během roku 1993 proto již skeptici volali po jeho úplném zastavení programu kvůli kritickým chybám, které se vyskytly v řídícím systému. Nakonec se je podařilo ve spolupráci s americkou firmou Lockhed Martin vyřešit a vznikl vynikající letoun, který se stal zároveň prvním bojovým letounem čtvrté generace, jenž se dostal do operačního použítí (stalo se tak v roce 1997, kdy první peruť leteckého křídla F7 v Satenäs dosáhla operační způsobilosti).
Švédsko předvedlo celému světu, všem předním leteckým výrobním společnostem kvality svého vývojového a výrobního potenciálu. Gripen se vzhledem k minimálním pořizovacím a provozním nákladům nabízí jako vynikající řešení pro modernizaci vojenského letectva zejména malých států.
Základní funkce: víceučelový letoun
Délka: 14,1 m
Výška: 4,5 m
Rozpětí: 8,4 m
Hmotnost prázdného letounu: 6 620 kg
Max. vzletová hmotnost: 13 000 kg
Dolet: 1 500 km 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JetFighter JetFighter | E-mail | 21. září 2007 v 12:19 | Reagovat

Ahoj...hele co je to za simulátor tam nahoře??? ... dík

2 Nolan Nolan | E-mail | 18. července 2010 v 16:20 | Reagovat

Jóóó nóóóó co to je za hru ???? ... dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama