Dánsko, Kodaň

17. září 2006 v 15:53 | rikke-maren |  Kongeriget Danmark

DÁNSKO

Kongeriget Dannmark - Dánské království
Dánsko zaujímá významnou polohu na pobřeží Severního a Baltského moře. Jeho rozloha činí 43 075 km čtverečních. Více než ze 3/5 leží na poloostrově Jylland (Jutský poloostrov), zbytek území tvoří ostrovy. Z nich je největší Sjaelland, na němž se rozkládá i dánské hlavní město Köbenhavn (Kodaň). Kromě toho zemi náleží na sto dalších obydlených ostrovů. Náleží mu i Faerské ostrovy s vlastní autonomií, nepoměrně větší nezávislost má na Dánsku Grónsko.
Většina obyvatel je luteránského vyznání (evangelického). Úředním jazykem je dánština.
Dánsko je konstituční monarchií s ústavou platnou od r. 1953. Zákonodárnou moc má král (královna) společně s jednokomorovým parlamentem (Folketingem). Parlament je volen na čtyřleté funkční období. Hlavou státu je od roku 1972 královna Margareta (Margrethe) II. Výkonnou moc má Státní rada, jíž královna předsedá. Administrativně se Dánsko dělí na 14 správních okresů (Aemter).
Dánská vlajka je považována za nejstarší trvale užívanou vlajku na světě. Bývá také nazývaná Dannebrog (červené plátno). Tvoří ji červený podklad na němž leží bílý kříž. Podle legendy se její vznik váže k bitvě, kterou vedl dánský král Valdemar II. v červnu roku 1209 proti Estoncům. Proto se také každoročně v Dánsku slaví 15. června den Dannbrogu.

KÖBENHAVN (KODAŇ)

Kodaň se rozkládá na východní straně země, na břehu úžiny Öresund. V jeho aglomeraci žije kolem 1 600 000 obyvatel. Je kulturním a společenským centrem, sídlem škol, průmyslových podniků. Zdejší přístav má spojení se všemi severskými zeměmi.
Poprvé se Kodaň připomíná v roce 1043, kdy zde stála rybářská vesnice jmenovaná jako Havn. V roce 1167 se v listinách uvádí, že na jednom z ostrovů nechal biskup Absalon postavit hrad, který spojil se svým sídelním městem Roskilde dobrou silnicí. Ve 12 - 13 století se Kodaň rozvíjela jako obchodní středisko. Brzy zde žilo 4 000 obyvatel, čímž se stala jedním z největších měst této části země. Vzkvétající obchod byl však trnem v oku známé lübecké hanse a tak v roce 1248 byla proti Kodani vypravena výprava, která ji těžce poškodila. Obyvatelé se však brzy vzpamatovali a začali opět budovat loďstvo. Po sto letech byla již opět tak mocná, že konkureční Lübeck proti jejím hradbám opět vypravil vojsko (roku 1369). Ve stejnou dobu propukaly spory mezi králem a biskupem o vlastnická práva nad městem. Teprve však Erik VII. Pomořanský po válce v roce 1416 učinil z Kodaně rezidenční město. O jeho vzestupu svědčí i skutečnost, že v roce 1448 zde byl jako první korunován král Kristian I. (1448-81). Šestnácté století je ve znamení nástupu reformace, která mezi obyvateli nalezla živnou půdu. V roce 1536 bylo dokonce v Kodani vyhlášeno reformační Lutherovo učení za státní náboženství. Panovníkem, jenž se významně zapsal do městských dějin byl Kristian V. (1588-1648), který podporoval výstavbu zámků i kostelů. Mimo to nechal opevnit Kodaňský přístav. Že to byl prozřetelný čin, ukázalo 17. století, když v letech 1658-60 bylo město neúspěšně obléháno Švédy. Tuto dobu již pod ochranou pevných hradeb žilo 70 000 lidí. Sedmnácté století nebyly jen války. Je to i doba výstavby řady barokních budov, jež jsou dodnes chloubou dánské architektury. Nová velká stavební vlna proběhla ve městě v 18. století, pro roce 1728, kdy byla velká část historického jádra zničena požárem. Podobná pohroma postihla Kodaň i v roce 1795. To se zde však již mimo paláců a kostelů začínají stavět první tabákové a textilní továrny. Na počátku 19. století se země dostává do dalšího válečného sporu, při němž je Kodaň v roce 1807 ostřelována anglickým loďstvem. Poškození země válkou, stejně jako ztráta některých držav, vedla v roce 1813 ke státnímu bankrotu a v následujícím roce ke ztrátě norského území. V 19. století, po obnovení škod napáchaných Angličany, se však Kodaň opět stává pevností.
Období I.světové války proběhlo pro město bez pohrom, neboť si Dánsko zachovalo neutralitu. V době II. světové války však bylo město obsazeno hitlerovským Německem, přičemž bylo zničeno mnoho historických památek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama