Bohové

4. září 2006 v 15:10 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
Pro obyvatele Norska v předkřesťanském období patrně neexistovalo nic důležitějšího než dobře vycházet s řadou tehdy uznávaných pohanských bohů. Proto jim nejméně třikrát do roka přinášeli četné oběti (blot) a od míry jejich přízně pak odvozovali celý svůj život.
O těchto božstvech se dodnes vypráví mnoho starých pověstí a legend. V jejich čele stál zpravidla Odin (též Allfader čili Otec všech), který prý lidi učil psát tzv. runy (starogermánské písmo) a skládat skaldy (příležitostné oslavné básně). Odin ovšem nebyl pouze chytrý a vzdělaný, ale také kromobyčejně zdatný v boji, čímž plně odpovídal bájnému ideálu hrdinného krále Vikingů. Kdo ho následoval a řídil se jeho příkladem, měl na příštím světě jisté místo božského klidu, kde mu pak mj. nechyběl ani dostatek severské medoviny (met).
Tor, Odinův pokrevní syn, zdědil po svém otci sílu, ne však moudrost. Jako bůh hromu ("hřmít" norsky torden) jezdil ve velkém rachotícím voze po obloze a s dunivým burácením ničil bohy, kteří si troufli zkřížit mu cestu.
Fröy byl bůh úrody, a jako takový tedy velmi uctíván zemědělci a sedláky. Hel, bohyně říše mrtvých, pak se svou černou tváří očekávala za hranicí života všechny, kdož zemřeli přirozenou smrtí.
Přestože Odin, Tor i další pohanští bohové po zavedení křesťanství z běžného povědomí staroseveřanů vymizeli, udržela se mezi všemi skandinávskými národy trvale pevná - byť později samozřejmě stále více stylizovaná - víra v existenci Trollů. Tyto nadpřirozené bytosti, mající nejčastěji podobu divokých skřetů nebo obrů, obývaly prakticky veškerou severskou přírodu - lesy, fjordy i moře. Trollové mívali v hlavě často jen jedno oko, což ale nahrazovali tím, že ty hlavy měli někdy i tři. Byli většinou silní, ale zároveň také dost hloupí. V pohádkách a pověstech takového trolla většinou nakonec přemůže nějaký důvtipný muž nebo mladík.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama