Antti Tuuri

11. září 2006 v 17:39 | Puijon Haltijan |  Pohjoisen Kirjailijan (Skandinavisk literatur)
Tvorba prozaika Antti Tuuriho (1944 -), nositele Ceny Severské rady (1985) a jednoho z nejčtenějších současných finských autorů, představuje regionalistický proud finského románu - Tuuri se věnuje především zobrazení života v provincii Pohjanmaa, zemědělského kraje velkých selských usedlostí v západním Finsku. Tuuri Debutoval na počátku 70.let.
Jeho prvotinami byly minimalistické povídky (například sbírka V sobotu večer, Lauantaina illalla,1971). Velký úspěch zaznamenal román Městem proudí řeka (Joki virtaa läpi kaupungin, 1977) se silůným ekologickým podtónem. V románu Pohjanmaa (1982) popisuje Tuuri osudy Pohjanmaaské rodiny Hakalových bez jediného dialogu - tato vyprávěcí strategie bývá připisována autorově humorně ironické povaze zobrazit co nejvíce málomluvnost obyvatel této finské provincie.
V dalších románech Pohjanmaaské série (1986 - 1997) sleduje Tuuri své hrdiny do Spojených států a do Kanady, čímž mapuje důležitý aspekt moderní finské historie : vlny emigrace z Finska na severoamerický kontinent (především za prací) a pozdější možný návrat mnohých emigrantů do vlasti.
Tuuri patří ke generaci autorů, kteří se narodili za války nebo po ní, tudíž o válce nepsali z vlastních zkušeností. Tuuriho román Zimní válka (Talvisota, 1984), popisuje události Zimní války z perspektivy jediného vojáka. V 80. a 90. letech vyzkoušel Tuuri mnoho literárních žánrů, místo ve finském literárním kánonu si však vysloužil především ranými povídkami a romány z Pohjanmaa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama