Turné čtyř můstků

25. srpna 2006 v 16:07 | rikke-maren |  Hoppbakke
Historie někdejšího Intersportturné sahá do počátku 50. let 20. století. V lednu 1951 uspořádal s velkým úspěchem mezinárodní závody ve skoku na lyžích Innsbruck, k němuž se postupně přidaly další zimní střediska Bischofshofen, Garmisch-Partenkirchen a Oberstdorf.
Rakousko-německé turné odstartovalo za účasti skokanů ze šesti zemí na Nový rok 1953 v Ga-Pa. První závod vyhrál před dvacetitisícovou návštěvou Nor Asgeir Dölplads, prémierovým celkovým vítězem se stal Rakušan Sepp Bradl.
Českoslovenští reprezentanti se na Turné poprvé představili v roce 1956, o devět let později obsadil Dalibor Motejlek konečné třetí místo. Koncem 60. let nastala éra Jiřího Rašky, jenž v letech 1968 a 1969 nestačil pouze na fenomenálního Nora Björna Wirkolu, trojnásobného šampiona Turné.
Raška se dočkal v roce 1971, kdy se stal prvním a jediným československým vítězem, přestože tehdy nevyhrál ani jeden ze čtyř závodů. Od té doby se na stupně vítězů probojovali pouze Jiří Parma (třetí v roce 1998), František Jež (druhý v roce 19990), Jaroslav Sakala (třetí v roce 1993) a Jakub Janda (první v roce 2006)
Historicky nejúspěšnějším účastníkem T4M je Jens Weissflog a Janne Ahonen (v roce 2006 vyhrál společně s Jandou a vyrovnal tak Weissflogův rekord), třikrát se radovali Björn Wirkola a Helmut Recknagel z NDR. Weissflog a Wirkola mají na svém kontě rekordních deset vítězných závodů, nejlepší z Čechů Raška vyhrál čtyřikrát. V roce 2002 jako jediný vyhrál všechny závody Sven Hannavald.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama