Sognefjord

20. srpna 2006 v 10:11 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
DLOUHÝ MODRÝ PLAMEN FJORDU SI STRMÝMI HORAMI PROŘEZÁVÁ CESTU DO NITRA NORSKA

I protřelí cestovatelé ztratí řeč, když zaoceánský parník neslyšně vpluje do norského Sognefjordu a v sousedství mohutných skalních stěn se nečekaně promění v křehkou drobnou skořápku. Po obou stranách se téměř kolmo vzhůru tyčí skalní stěny vysoké až 1 000 metrů a vrhají hluboký stín. Jako by se k sobě skláněly ve snaze zakrýt i tu úzkou stužku oblohy kdesi vysoko, která kopíruje vodní pruh hluboko dole. Svět se tady nápadně zúží do hlubokého koridoru, kde se očím nabízejí jen strmé skály řídce porostlé borovicemi, odvážně se držícími v rozsedlinách. Stovky drobných pramínků vytékajících ze skalních rozsedlin občas vystřídá bíle zpěněný vodopád vrhající se dolů z visutého údolí. Pak se odněkud tiše připlíží závoj mlhy a zahalí fjord bílou, vlhkou tmou.

Ulehčení to této stísněné nálady přinášejí boční údolí, jimiž se obzor rozšíří. Skály se trochu rozestoupí a fjord lemují svažité, travnaté břehy. Taky také ležící městečka, vesnice nebo alespoň skupiny chat. Radostným dojmem působí tradiční dřevěné domky ve veselých barvách (převládá terakotově červená) a s trávníky na střechách. Někde už mají po senoseči, jinde nese střecha květinovou louku a staré kůlny mají střechy porostlé plevelem.

Dlouhé prsty moře sahají hluboko do norského vnitrozemí a rozdírají hmotu starých horstev více než dvěma stovkami propastně hlubokých fjordů. Sognefjord je nejdelší. Od pobřeží Norského moře se jako had provléká mezi skalami a proniká až k okraji náhorní plošiny Jotunheim (Domov obrů), která se zvedá do výšky 1 500 metrů. A stejně tak vysoké jsou i skalní stěny pod vyhlídkou Gaupne. Sognefjord je 220 kilometrů dlouhý a v průměru pět kilometrů široký. Má šest ramen hlavních a desítky dalších výběžků a všechny se zatínají do skal stejně energicky. Ale to, co je na Sognefjordu nejvíce hodno obdivu, je viditelné jen zpola - celková hloubka údolí. Strmé skály, které trčí místy do výšky i přes 1 000 metrů, stejně strmě klesají do dalších 1 000 metrů, takže jejich celková výška přesahuje dva kilometry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama