Lennart Nilsson

1. srpna 2006 v 12:29 | rikke-maren |  Konungariket Sverige
Lennart Nilsson se narodil 22. srpna 1922 v malém městečku Strängnäs asi 70 km západně od Stockholmu. Jeho kariéra začala v polovině 40. let 20. století, kdy se ve Švédsku začala rozvíjet moderní fotožurnalistika. Jako nezávislý fotograf začal spolupracovat s jednou publikační společností ve Stockholmu. Jeho prvním úspěchem byly fotografie osvobození Norska v roce 1945.

N
a jaře roku 1965 si Nilsson v časopise Life Magazine přečetl příběh o lidské reprodukci; dalších dvanáct let se tímto příběhem zabýval. Jedním ze snímků bylo embryo uvnitř dělohy zachycené endoskopem s elektronickým bleskem.

Ř
ada fotografií je pořízena vně těla. Zárodky v různé fázi vývoje byly získávány většinou ze zvířat na Univerzitě v Uppsale, jako byly zárodky kuřat. Lidská embrya pocházela z ženské kliniky ve Stockholmu a v Göteborgu.

V roce 1969 Lennart Nilsson jako první ve vědecké fotografii použil rastrovací elektronový miroskop a na stránkách časopisu Life se objevily fantastické snímky tkání uvnitř lidského těla. Svými fotografickými metodami dosáhl až milionnásobné zvětšení a umělým vybarvováním snímků dosáhl zobrazení do té doby skrytého světa.

Nilssonovy senzační snímky početí života byly publikovány v jeho knize "A Child is Born", která byla již přeložena do více než 20 jazyků. Nilsson jako první publikoval jedinečné a krásné a přitom děsivé fotografie viru HIV v akci při zabíjení buněk v lidském těle. Dalším velkým úspěchem byly fotografie o spojení vajíčka a spermie a počátečních okamžiků vývoje lidského embrya.

V roce 1997 se řada příznivců Nilssona obrátila na Švédskou asociaci lékařskýcha technických fotografů, alby ho ocenila za jeho celoživotní dílo. V říjnu 1997 byla Lennartu Nilssonovi udělena cena, kterás se stala základem Nadace Lennarta Nilssona. V lednu 1998 byla Nadace založena a brzy získala důvěryhodnost a finanční prostředky.

Lennart Nilsson získal velký světový ohlas především za své jedinečné spojení fotografie a vědy. Jeho práce se stala modelem a inspirací pro všechny, kteří se snaží přiblížit současnou vědu - medicícu a biologii široké veřejnosti.

Lennart Nilsson se pokouší vytvořit nebo pozorovat něco, co dosud nikdo neviděl. Možná se mu podaří dosáhnout nějakého objevu, tak jak je jeho snem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama