ISLAND a ISLANĎANÉ

7. srpna 2006 v 13:30 | rikke-maren |  Lýðveldið Ísland
33 000 ha lesů při celkové rozloze ostrova necelých 103 000 km čtverečných.
Islanďané se hrdě chlubí svojí zemí jako nedotčenou a nezkaženou přírodní divočinou.
V dobách prvního osidlování byl prý Island z velké části zalesněn. První usedlící však začali těžit dřevo ke stavbě obydlí a na otop pro dlouhé zimy. Ke zničení lesů také přispělo prudké ochlazení ve 13. století. V současné době probíhá proti postupující půdní erozi boj, kterého se aktivně účastní snad všichni Islanďané.

V roce 930 zde poprvé zasedl Althing, jeden z nejstarších a stále existujících parlamentů na světě. Tady si stařešinové vyříkávali svoje problémy, ustanovovali zákona a konali rozsudky. Byl zákonodárným i výkonným sněmem pro celou zemi. Zasedal vždy v červnu pod širým nebem po celé dva týdny. Stal se společenskou událostí pro celý národ. Zde se obrazně řečeno tvořily dějiny ostrova.

O prvním osidlování Islandu se badatelé pravděpodobně nejvíce dozvěděli z jediné knihy na světě - Landnámabók. Je v ní obsažen úplný seznam asi 400 rodin, které se usadily na ostrově v letech 874-930. Byla sepsána z rodinných záznamů a kronik asi kolem roku 1200, pravděpodobně knězem. Dochovány jsou také všechny zápisy z Althingu,které jsou jedním z pramenů islandského práva.

Nejvýznamnějším letopočtem nejblíže naší současnosti je rok 1944, kdy byl Island vyhlášen samostatnou nezávislou republikou.

Místní obyvatelé s oblibou říkají: "My neznáme počasí, máme pouze jeho vzorky." Není žádnou zvláštností, když dopoledne sněží, vzápětí se zimní vzduch oteplí, opět se zatáhne a neúnavně prší po několik dní. A už vůbec se nemůžete řídit kalendářem. Podle něj by mělo být léto, zatím je všude sníh, padá a padá. Naproti tomu se v zimě stává, že rtuť teploměru vystoupí na 15 stupňů, a ostrov je tím pádem nejteplejším místem v Evropě. Proto také Islanďané na každého počasí jedou na výlet. A jakmile se vydaří víkend, opravdu krásný, slunečný, i ten nejpřísnější šéf pochopí, když se pracovník v pondělí opozdí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama