Historie OSLO

18. srpna 2006 v 12:53 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
První historické zprávy o osídlení kraje pocházejí z doby kolem roku 500, nicméně archeologické nálezy prokázaly osídlení už před 7 000 lety. Svůj význam si toto místo získalo v době Vikingů, kdy zde bylo vybudováno jedno z nějvětších a nejznámějších tržišť severní Evropy.

Název Oslo vychází ze dvou staronorských slov. Os nebo také Ass znamená ve staronorštině Bůh, lo pochází z Lund, což ve staronorštině znamená Háj. Oslo bylo tedy nejspíše místo, kde byli uctívání bohové.

Město jako takové založil král Harald Hardrade, který o jeho výstavbě rozhodl v roce 1048. V 11. století zde byl postaven první kostel a založeno biskupství. Tehdejší město stálo v místech dnešní čtvrti Gamleby, kde byly odkryty zbytky hradu a kostel Pany Marie, ve kterém byly uloženy ostatky sv. Halvarda, patrona severního a východního Norska. Byl to kostel, v němž prý bylo 23 oltářů.

Ve 13. století mělo město 3 000 obyvatel. Král Haakon V. Magnussen (1299 - 1319) si Oslo oblíbil a nechal zde postavit královskou rezidenci. Přesto i poté vladaři sídlili v Bergen. Haakon V. nechal navíc postavit pevnost Akershus, aby město lépe opevnil. Bylo to právě v době, kdy Oslo i celé Norsko zažívalo svou zlatou éru. Celkový rozkvět byl ukončen morovou epidemií v roce 1350. Od té doby význam města trvale klesal. K celkové zkáze přispěla i ztráta politické samostatnosti, jakož i mnoho požárů.

Nový rozkvět přišel až s vládou krále Christiana IV. Dánského, který po velkém požáru v roce 1624 rozhodl o nové výstavbě města pod zdmi obnovené pevnosti Akershus a dal mu nové jméno Christiania. Další rozvoj byl založen na obchodu a z města se brzy stalo rejdařské a obchodní středisko propojující severní Evropu s kontinentem. Většina politiků pobývala však ve Stockholmu nebo Kodani.

V roce 1814 se Norsko vymanilo z područí Dánska, ale hned bylo zapojeno do unie se Švédskem. Společným králem se stal Karel Johan XIV., někdejší Napoleonův generál J. B. Bernadotte. Z Oslo se stalo hlavní město a začalo se znovu rozvíjet. Vyrůstaly nové ulice a kostely. Populace se rozrostla z 8 000 v roce 1800 na 20 000 v roce 1840.

Při příležitosti 300 let svého trvání v roce 1925 dostalo od krále své původní jméno Oslo. Ještě předtím v roce 1905 byla Christiania přejmenována na Kristiania, povýšena na hlavní město nového norského království.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ivi ivi | 16. dubna 2009 v 19:41 | Reagovat

jé supr tak to použiju při úkolu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama