Janne Ahonen - Fin, který se nesměje

27. srpna 2006 v 22:06 | rikke-maren |  Hoppbakke
O skoky se finský fenomén začal zajímat v sedmi letech. Jeho hrdiny se stali slavní skokani osmdesátých let Matti Nykänen a Jens Weissflog. V okolí Lahti, kde se narodil a vyrůstal, byl vždycky dostatek tréninkových center i sněhu, takže se mohl zdokonalovat téměř bez omezení. V pouhých patnácti letech se stal členem finského národního týmu a v roce 1993 vyhrál v Engelbergu první závod SP. Už tehdy bylo jasné, že svět má před sebou výjimečného skokana.
Největším Janneho snem však bylo získat medaili na olympijských hrách. První šanci k tomu dostal v roce 1998 v Naganu, kde mu jen o vlásek unikla brozová medaile. O čtyři roky později obsadil tutéž pozici v SLC, ovšem tentokrát se po promarněné sezoně jednalo spíše o překvapení. Ani na olympiádě v roce 2006 v Italském Torino se zlatého pokladu v individuálním závodě nedočkal a skončil opět pod stupni vítězů - byl šestý, respektive devátý. Až soutěž družstem mu vynesla stříbrnou olympijskou medaili.
Tajemství současných Janneho úspěchů (vzpomeňme, že v sezoně 2004/2005 byl prakticky k neporažení) se podle odborníků skrývá v dokonalé technice letu. "Od okamžiku, kdy jeho nohy opustí nájezdovou rampu, neztrácí ani okamžik. Díky enormní síle v nohou dokáže ještě zrychlit oproti nájezdové rychlosti, což jej vynese dál nad buben," popisuje trenér francouzského národního týmu. "Úhel, jaký svírají jeho nohy a lyže při skoku, je prostě neuvěřitelný. Vypadá to, jako by neměl achillovy šlachy," tvrdí německý trenér Peter Rohwein a dodává recept, jak Ahonena porazit: "Možná bychom ho měli zavřít ve výtahu."
Janne Ahonen je ženatý, s manželkou Tiijou se stará o synka Mika a tři kočky. Od roku 2002 staví v Lahti rodinný dům. Jeho známí tvrdí, že v soukromí je s ním daleko větší legrace než na můstku. Pro veřejnost je však stále mužem s kamenou tváří, jenž na poznámky novinářů odpovídá obvykle "Jsem tu, abych skákal, ne abych se smál" nebo "Finové se nesmějí". Jeho velkým koníčkem jsou závody dragsterů, protáhlých automobilových speciálů s ohromným zrychlením. Podle vlastních slov už pět závodů vyhrál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenny Lenny | E-mail | 3. března 2007 v 15:28 | Reagovat

Janne je prostě king :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama