Přístavní město Pori

1. července 2006 v 16:54 | Puijon Haltijan |  Suomen Tasavalta

švédsky Björneborg, je město na západním pobřeží Finska. Střed města leží asi 15 Km od Botnického zálivu u ústí řeky Kokemäenjoki. Pori je nejdůležitějším městem provincie Satakunta.
Ve městě žije okolo 76 183 obyvatel (sčítání lidu 28. února 2005). Rozloha města činí 511,88 km2, z čehož asi 8,71 km2 tvoří vodní plochy. Hustota zalidnění je na finské poměry celkem velká 151,4 obyvatel na km2 . Pori je jedno z mála měst kde se mluví pouze finsky.
V mnoha městech je totiž brán jako druhý jazyk švédština, protože zde žije početná švédská populace.
Pori se může pyšnit tím, že je desátým největším městem Finska.
Největším turistickým lákadlem a dominantou města je neogotické Juseliovo mauzoleum na hřbitově Käppärä ve středu města, které bylo postaveno roku 1903 bohatým průmyslníkem F.A.Juseliem, který tak chtěl uctít památku své zesnulé dcery (11). Tímto veledílem pověřil toho nejpovolanějšího a to architekta Josefa Stenbäcka.
Mauzoleum se také pyšnilo nádhernými freskami, které vytvořil Akseli Gallen Kallela. Tyto skvosty ale byly zničeny, a mauzoleum se muselo restaurovat. Toho se ujal syn Akseliho, Jorma Gallen Kallela, který dokonce využil i skic svého otce.
Pori je kromě jiného známé písečnou pláží Yyteri, každoročním mezinárodním jazzovým festivalem PORI JAZZ a výrobou piva Karhu.
Starostka města Pori je Aino-Maija Luukkonen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 riita riita | 30. srpna 2006 v 18:18 | Reagovat

huomenta, jo Suomi, to je prostě nádhera...jezera, SAUNY...no nebudu se rozplývat...ale je tu toho nějak málo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama