Obyčejný člověk?

10. července 2006 v 23:30 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
V norském hlavním městě, brzy tomu bude dvacet let, toulal jsem se s dětmi ulicemi. Třeskuté podzimní barvy, dutě ztlumený hukot basových sirén zaoceánských lodí, přístavní vzduch ostře čpící mořskou solí a steskem. Toužebně nahlíželi jsme okny do útulně lákavých hospůdek, od jejichž prostřených stolů oddělovala nás nepřekonatelná propast emigrantovy prázdné kapsy. Nakonec vpadli jsme jako promrzlí Avaři alespoň do antikvariátu, abychom bez nákladů popásli zrak a zahřáli beznadějně uchozené nohy.V hloubi ztemnělého krámu rozmlouvali spolu tiše u stolku dva muži. U nohou zdánlivé netečnosti blaženě rozvaloval se jim starý pes. Přívětivě hučelo v kamnech. Muži i pes změřili si nás krátkým bystrým pohledem. Poznali všechno. Vytušili naléhavost naší okamžité životní situace. Pes alespoň zavrtěl ocasem. Jeden z mužů nám připravil horký čaj. Druhý povzbudivě vladařským pokynutím ruky, přivolal k sobě děti. Pečlivě vyptal se jich na jména. Oslovoval je norsky, děti odpovídaly mu česky. když si hned napoprvé neporozumněli, řekli si to ještě jednou."Musíte ke mně určitě přijít na návštěvu," řekl ten člověk vlídně na rozloučenou.

"Kde bydlíš?" zeptalo se nejkurážnější dítě.

"Na hradě," odpověděl jednoduše.

"Kdo to byl?" zeptali jsme se majitele krámu, když muž se psem chopil se pláště a nepospíchavě vyšel do mlhy ulice.

"Král."

"Král?"

"Norský král."

"Král se prochází bez ochranky?" vyděsili jsme se. Také maitel krámu se polekal.

"Ochranka? Co to je?" vyptával se nechápavě.

"Vždyť se tady jenom občas zastaví na kafe, aby si prohlédl knížky!""To je celej von!" zaradoval se námořník, kormidlující noční mořský přívoz, když jsme mu zajíkavě popsali, jak vypadal, mluvil a konal muž se psem.

"Můj král."Návštěvu jsme nakonec neuskutečnili z důvodů ostychu. Králův domov jsme si prohlédli jenom jako obyčejní turisté, aniž bychom se dovolávali užitečné známosti. Hrad, zaařízení i paráda udivovaly přirozenou skromností; také budova norské vlády - objevili jsme ji náhodou při další potulce v obyčejném městském domě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama