Finsko - Finland - Suomi

10. července 2006 v 16:32 | Puijon Haltijan |  Suomen Tasavalta
Rozloha : 338 145 km2
Počet obyvatel : 4 951 000
Hustota osídlení : 16 obyvatel / km2
Hlavní a zároveň největší město : Helsinki, 978 000 obyvatel
Úřední jazyk : Finština, Švédština
Dovoz : Strojní zařízení, surová ropa, ropné produkty, chemikálie, železo a ocel, textilie, dopravní prostředky, potraviny.
Vývoz : Papír a kartón, strojní zařízení, dřevovina, lodě, oděvy.
Měna : Euro ( kdysi Finská markka = 100 penni)
Státní zřízení : Republika
Prezidentka : letošními volbami opětovně zvolená Tarja Halonen
Stát v Severní evropě při pobřeží Baltského moře. Nejráznější důkazy lidské činnosti pocházejí z doby před 7000 lety, kdy tající led umožnil lovcům postupovat dále na sever.
V 1. - 8. století zatlačovalo první finsky mluvící obyvatelstvo přicházející do Finska z jihu dále na sever domorodé Laponce.
Ve Středověku bylo Finsko předmětem neustálého soupeření Švédska s Ruskem, dokud ho roku 1558 švédský král Gustav I. Vasa neprohlásil samostatným švédským vévodstvím s vlastním zákonodárným sněmem.
Roku 1809 bylo Finsko na základě Tulžských smluv mezi carem Alexandrem I. a Napoleonem připojeno jako autonomní finské velkoknížectví k Rusku. Pod vlivem únorové revoluce v Rusku roku 1917, vypuklo v Helsinkách povstání a Landtag (parlament) vyhlásil samostatnost. O dva roky později byla vyhlášena republika.
Když roku 1939 Finsko odmítlo sovětské požadavky na části svého území, vpadla sovětská vojska do země a vypukla tzv. Sovětsko - finská válka. Finové kladli odpor, avšak roku 1940 sověti prolomili Mannerheimovu linii a Finsko bylo donuceno SSSR ustoupit své východní oblasti a přístav Viipuri (Vyborg). Snaha Finska získat tato území zpět tím, že budou za 2.světové války bojovat na straně Osy, skončila roku 1944 neúspěchem. Roku 1945 končilo válku na straně spojenců. Po rozpadu SSSR v roce 1992 uzavřelo smlouvu s Ruskem a roku 1995 se stalo členem Evropské unie.
Podnebí
Průměrná lednová teplota v Helsinkách je -6°C a teplotní průměr v červenci je okolo 17°C. Dále na severu je pochopitelně chladněji a v blízkosti hlavního města Laponska Rovaniemi dosahuje průměrná teplota v lednu -14°C a v červenci 14°C. Na jihu leží sníh 3 - 4 měsíce, ale na severu mají sníh od října do dubna, někdy i do května. V zimě všechna jezera i řeky zamrzají. Na severu v okolí polárního kruhu je v zimě dva měsíce úplná tma, v létě naopak přicházejí dva měsíce, kdy je nepřetržité světlo a dlouhé slunečné dny, tak dochází k vyrovnání. V Helsinkách spadne za rok asi 65 cm dešťových srážek. Sever se sušší s celkovým objemem srážek asi 40 cm za rok (více než 30 % těchto srážěk je sněhových).
Obyvatelstvo
Obyvatelé Finska mají skandinávsko - baltický původ (avšak zajímavostí je, že Laponci pocházejí z Asie). 93 % obyvatel Finska používá finštinu jako svůj první jazyk. 89 % finů se hlásí k evangelické lutheránské církvi a 1 % k pravoslavné. 62 % všech finů žije ve městech, zejména v Helsinkách, které jsou domovem pro více než 20 % národa. Helsinki jsou z poloviny obklopeny vodou ! Jsou proto hlavním přístavem, správním centrem i největším průmyslovým městem. Druhé a třetí nejvýznamější město město Finska Tampere má 259 901 a Turku 263 308 obyvatel.
Kromě Tunturijských vrchů na severozápadě je většina území Finska nízko položená. Na severozápadě se nachází Haltiatuntur, největší finský vrchol ( 1328 m ). Průměrná nadmořská výška Finska je 152 m, ale většina přímořských oblastí na jihu a na západě se rozkládá ve výšce 20 m nad mořem, někdy i ještě méně.
Ve Finsku je něco okolo 188 000 jezer ! která pokrývají přibližně 15 % celého území. Většina jezer je ledovcového původu. Největší z jezer se jmenuje Salpausselka. Je to mohutný hřeben, který tvoří jakousi přehradu mezi okraji mnoha jezer jižně od Tampere. Za tímto hřebenem směrem na jih se rozprostírají nížiny, které jsou nejúrodnější a nejplodnější v celém Finsku.
Za zmínku také stojí jezero Inari, které je nejsevernějším jezerem Finska a Laponci o něm říkají, že je jak široké tak hluboké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angel Angel | E-mail | Web | 8. prosince 2006 v 16:23 | Reagovat

ježiš...já to říkám pořád...Finsko nemá chybu...:o)

2 Enkësy Enkësy | E-mail | Web | 15. ledna 2007 v 21:21 | Reagovat

paras maa, to je ten pravej výzar pro tuto nej zemi na světě!

3 Oneor Oneor | E-mail | Web | 2. února 2007 v 15:35 | Reagovat

A co ta pětieurovka??? :u)

4 Aina Aina | 13. března 2007 v 11:21 | Reagovat

oneor:tak tu bych asi neutratila!!

5 Januska Januska | E-mail | 5. října 2008 v 11:13 | Reagovat

Nádherná pětieurovka....nádherné Finsko...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama