CURLING - trošku podrobněji

9. července 2006 v 19:57 | rikke-maren |  Sport

ODHOZ KAMENE

Odhoz kamene je základní prvek herní činnosti jednotlivce, v průběhu kterého se dostává herní náčiní (kámen) do hry. Odhoz kamene je v principu acyklický pohyb, který není náročný na energetický výdej sportovce. O to více jsou zde kladeny vysoké nároky na správné provedení techniky.
Celý odhoz se skládá z několika fází:
1) Přípravná fáze

2) Fáze drazu

3) Skluz

4) Vypuštění kamene

5) Odhled - dokončení odhozuHlavní faktory, které rozhodují o úspěšném provedení odhozu jsou: správný směr, rychlost odhozu avypuštění kamene. Ty je nutné zkoordinovat tak, aby kámen jel po optimální dráze a zastavil se na požadovaném místě, mnohdy s přesností na centimetry na 30 metrů dráhy.

Na rozdíl od většiny sportovních her není hráč při vykonávání herní činnosti pod časovým tlakem. Má dostatek času vše si uvědomit a zvážit všechny důsledky úspěšného i neúspěšného provedení. Jsou zde tedy kladeny vysoké nároky na jemnou motoriku hráče, která je ovlivňována vysokým psychickým napětím, jež vyplývá z vědomí rizika neúspěchu a vysoké zodpovědnosti.

METENÍ

Metení je herní činnost, při které dvojice hráčů ovlivňuje rychlost a změny dráhy jedoucího kamene tím, že zahřívají led v bezprostřední blízkostí před jedoucím kamenem. Tím se snižuje třecíodpor ledové plochy a kámen tak pomaleji ztrácí svoji kinetickou energii a dojede dále než kámen, který metený nebyl.

Výsledek metení závisí na použitém materiálu koštěte, přítlačné síle vyvíjené hráčem na koště, frekvenci pohybu koštěte, začátku metení a dráze, po které je kámen meten. Dráha kamene se dá metením prodloužit až o 3 metry.

Metením se dá ovlivnit i směr jedoucího kamene. Této skutečnosti se hojně využívá při hře, kdy se díky správnému metení umisťují kameny do ideálnío zákrytu za kameny stojící před cílovými kruhy. Tím se soupeřovi značně zkomplikuje možnost si takto zahraný kámen vyrazit ze hry.

Existují dvě základní techniky metení. Metení s kluznou botou, kdy se hráč pohybuje klouzáním, a metení s neklouzavým návlekem, kdy hráč po ledové ploše jde. Při užívání techniky s návlekem má hráč větší stabilitu a větší možnost využít hmotnost těla k zatížení koštěte než při metení bez návleku.

CHARAKTERISTICKÁ HERNÍ ČINNOST SKIPA

Curling je často označován za "šachy na ledě". To vzniklo pravděpodobně pro značné zastoupení taktiky ve hře. Na špičkové úrovni, kdy oba týmy mají procento úspěšnosti provedení blížící se 95% Mnohdy je taktická vyspělost a inteligence skipa faktor, který rozhoduje o úspěchu v utkání.

Taktika a herní plán je ovlivňován mnoha faktory. Některé jsou známy již před utkáním, například herní vyspělost vlastního týmu a soupeře, druh a důležitost utkání. Některé faktory vycházejí najevo až v průběhu utkání: skóre, kondice ledové plochy, momentální forma vlastního družstva a soupeře, fáze utkání. Skip je tedy ovlivňován mnoha různými vjemy, rozhoduje a volí maximálně účinnou taktiku hry pro svůj tým.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vampire_queen vampire_queen | 30. srpna 2006 v 17:49 | Reagovat

Jéé tata :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama