CURLING - než začnete hrát

7. července 2006 v 13:14 | rikke-maren |  Sport

Původně hra skotských gentlemanů je dnes rozšířená po celém světě a od roku 1998 je medailovým olympijským sportem.
Na jedné dráze proti sobě nastupují dva zpravidla 4 čtyřčlenné týmy. Každý tým má k dispozici 8 kamenů odlišné barvy, než je barva kamenů soupeře (červená, žlutá). Cílem hry je postupným odhazováním a metením, zahrát co nejvíce kamenů blíže středu cílových kruhů, než je nejbližší kámen soupeře. Jen kámen v kruhu může být počítaný jako bod. Kameny jsou ve hře, jen pokud se zastaví v hracím poli. Když je odehráno všech 16 kamenů na druhou stranu dráhy končí jeden úsek hry (END) a počítá se skóre. Jedno utkání se hraje zpravidla na 8 až 10 endů. V případě nerozhodného výsledku se hraje EXTRA END.Hráči se v týmu na odhozu pravidelně střídají. Každý hráč odhazuje v jednom endu 2 kameny. V případě, že jsou v týmu hráči 3, má první a druhý v pořadí kameny 3. Zatím co jeden hráč odhazuje, spoluhráči mohou kámen mést. V cílových kruzích je po celou dobou hry čtvrtý hráč (SKIP). Skip je zodpovědný za taktiku hry a udává svým koštětem směr odhozu spoluhráčů a směr rotace kamene. Když jde skip na odhoz, v kruhu za něho řídí hráč, který odhazoval před ním.
Na odhozu se týmy pravidelně střídají. V prvním endu začíná na odhozu tým, který prohrál los. Do dalších endů nastupuje na odhoz první ten tým, který vyhrál předchozí end (druhý tým má výhodu posledního kamene). Při odhozu musí hráč vypustit kámen před bližší HOG line.


Zametat je povoleno pouze kameny, náležící vlastnímu týmu. Mést kameny soupeře má povoleno pouze hráč v kruzích a to za TEE line (středovou čárou kruhu). Při zametání se nesmí kamene nikdo dotknout, při dotyku je kámen OUT.Metením se dráha kamene prodlužuje "kámen dojede dál". Kámen je povoleno zametat po celé dráze (až do cílové TEE line) libovolným počtem hráčů v týmu.

Dráha na curling má specielně upravený povrch - PEBBLE. Díky tomu kameny mohou po povrchu klouzat a zatáčet.Kámen je vyroben ze skotského granitu. Váží okolo 18 - 19 kg. Při odhozu je mu hráčem udělena rotace. Díky rotaci nejede po ledu rovně, ale zatočí přibližně o metr po směru rotace. Tento oblouk je základ curlingu. Díky tomu je možné objíždět kameny stojící před kruhy a realizovat mnoho dalších herních variant.Vybavené tvoří curlingová obuv a koště. Obuv je specifická tím, že jedna bota má klouzavou podrážku a druhá naopak neklouže. Košťata mají dnes již většinou spodní části místo žíní potaženy syntetickými materiály.

Oblíbené etické pravidlo curlingu ukládá týmu, který v utkání zvítězil, pozvat poražené soupeře na drink a ten také samozřejmě zaplatit. Zvaný tohoto pravidla nezneužívá.Dobrou hru si hráči přejí před utkáním.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama