Harald V. - král norský

30. června 2006 v 13:55 | rikke-maren |  Kongeriket Norge
Jeho Veličenstvo král Harald V. se narodil 21. února 1937 v rodičovském domě na statku Skaugum nedaleko Oslo jako jediný syn korunního prince Olava (později krále Olava V.) a korunní princzeny Märthy. Byl prvním princem narozeným v Norsku po 567 letech. Jeho dvě sestry, Ragnhild (*1930) a Astrid (*1932), se sice narodily dříve, ale pouze on jako syn mohl zdědit trůn. Měl klidné dětství až do té doby, než Němci napadli 9. dubna 1940 za druhé světové války Norsko. A tak malý Harald odjel s matkou do USA. Zpět do rodně vlasti se vrátil až po válce roku 1945.

Vystudoval Univerzitu v Oslo, Vysokou důstojnickou školu pro kavalérii, Vojenskou akademii, pak společenskou vědu, historii a ekonimii na Balliol College v Oxfordu.
Korunním princem se Harald stal 21. září 1957 poté, co jeho ote byl korunován na krále Olava V. Jako korunní princ dozíral na Státní radu a fungoval jako vladař v králově nepřítomnosti. V roce 1960 byl na oficiální návštěvě v USA. Během návštěv v zahraničí podporoval norské zájmy. Pacoval v aparátu monarchie a účastnil se savnostních příležitostí. V březnu 1968 se zasnoubil s prostou dívkou Sonjou Haraldsen. Manželství spolu uzavřeli v katedrále v Oslo 29. srpna 1968.
S korunní princeznou Sonjou měl Harald bohatý program nejen v Norsku, ale cestovali spolu i po Africe, Indii, Dálném Východě, Latinské Americe, USA. Přesto měli vždy zájem o rodinný život. Narodily se jim dvě děti -princezna Märtha Louisa (22. září 1971) a princ Haakon Magnus (20. července 1973) který se stal korunním princem Haakonem poté co jeho otec roku 1991 usedl na královský trůn. Obě děti vyrostly ve Skaugum, nyní však bydlí v Oslo.
17. ledna 1991 usedl Harald na královský trůn a stal se Jeho Veličenstvem králem Haraldem V. Složil přísahu na ústavu a adoptoval heslo "Alt for Norge". Bohoslužba, při které byl vysvěcen a bylo mu požehnáno se konala tradičně v katedrále Nidaros v Trondheimu 23. června. Poté absolvoval Královskou cestu a navštívil mnoho míst v jižním a o rok později v severním Norsku. Jako hlava státu týdně zasedá ve Státní radě v paláci a udílí oficiální audience novým velvyslancům. Je také vrchním velitelem ozbrojených sil a hlavy státní církve. Coby ústavní monarcha má i mnoho jiných funkcí a povinností. Zahajuje obchodní veletrhy, navštěvuje postižené oblasti, nemocnice a udržuje se ve styku s nejvíce aspekty národního života.
Král Harald má rád pobyt ve volné přírodě, obzvláště rád rybaří, lyžuje, a plave. Je nadšený podporovatel norských sportů nejen jako patron, ale také jako divák. Je horlivým jachtařem v závodní i rekreační plavbě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama